Francja: Wykopują arenę w środku stadionu

źródło: własne; autor: michał

We francuskim Lille ruszył właśnie niespotykany nigdzie indziej etap budowy stadionu na Euro 2016. Wewnątrz postawionych już trybun rozpoczęły się wykopy. To jeszcze nic nadzwyczajnego, ale ich efektem będzie powstanie niewielkiej areny pod boiskiem.

Reklama

Budowa Grand Stade Lille Métropole idzie zgodnie z harmonogramem i wszystko wskazuje na to, że warta prawie 300mln € (ok. 1,2 mld zł) inwestycja zakończy się w połowie przyszłego roku, wraz z końcem Euro 2012. Obecnie wewnątrz stadionu rozpoczęły się wykopy pod najbardziej niezwykłą część stadionu – niewielką arenę, która w przyszłości znajdzie się pod boiskiem.

W Lille zrezygnowano bowiem z drogiej murawy wysuwanej poza stadion na czas imprez „niepiłkarskich”. Wybrano tańszą, ale też niespotykaną dotąd formę wielofunkcyjności. Połowa boiska będzie unoszona i następnie przesuwana nad drugą połowę. W jej miejscu będą się wówczas odsłaniały dodatkowe sektory i pole gry, które będzie można dostosować do różnych rozgrywek – piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki czy tenisa. Wizualizację tego pomysłu możecie zobaczyć poniżej, a zdjęcia z początku robót w fotorelacji z budowy.

Grand Stade Lille Metropole

Grand Stade Lille Métropole pomieści 50 186 osób. Budowa ruszyła w 2009 roku, a inaugurację zaplanowano na 16 lipca 2012. Nad trybunami znajdzie się stały dach, a nad boiskiem – rozsuwany. W tej chwili trwa jego osadzanie: zmontowana na ziemi stalowa konstrukcja jest podnoszona na docelową wysokość. Na „krótszych” fasadach za bramkami pojawią się ogromne ekrany, które będą pokazywały obrazy dla osób znajdujących się w okolicy.

Reklama