Nowe stadiony: Lubeka, Wolfsburg, Heilbronn

źródło: własne

Wszystkie mają pojemność nieco ponad 17 000 miejsc, ale każdy jest zupełnie inny. Bazę zasilają dziś trzy niemieckie obiekty: dawny stadion VfL Wolfsburg, największy obiekt Szlezwiku-Holsztynu i wyłożony brukiem obiekt z Heilbronn.

Reklama

Lohmühle

Lohmuhle

Właściwie Stadion an der Lohmühle, ale powszechnie używa się tej krótszej nazwy, widniejącej zresztą na fasadzie jednej z trybun. To największy stadion w niemieckiej Lubece i w całym landzie Szlezwik-Holsztyn. Pojemność 17 869 miejsc nie jest może wielkim wyczynem, ale wystarczyła, by niemiecka reprezentacja kobiet rozegrała tu mecz eliminacyjny w 2009 roku, oglądany zresztą przez komplet publiczności.

Stadion istnieje już prawie 90 lat – otwarto go w 1924 roku. Wtedy był niewielkim obiektem postawionym na potrzeby lokalnych klubów. W 1933 przejęła go policja i w ciągu dwóch lat stanęła trybuna na nieco poniżej 5000 miejsc. Stała tak zresztą aż do 1990 roku, w tym czasie obiekt nie przechodził znaczących modernizacji. Na początku lat 90. doczekał się jednak nowej głównej trybuny z zadaszeniem i 22 lożami biznesowymi umieszczonymi pod dachem.

 

VfL-Stadion am Elsterweg

VfL Stadion

Do 2002 dom VfL Wolfsburg, a od otwarcia Volkswagen Areny miejsce meczów rezerw i kobiecego zespołu tego samego klubu. Lekkoatletyczno-piłkarski stadion jest też miejscem zawodów miejskich jako największy taki obiekt w Wolfsburgu. Z 17 600 miejsc większość (12 500) to te siedzące i zadaszone, pod którymi znajduje się stara konstrukcja trybun stojących.

Obiekt powstał w 1947 roku, a w 1961 otrzymał nową trybunę główną. Jej konstrukcja stoi do dziś, ale znacząco ustępuje rozmiarem rozbudowanym w 1997 roku trybunom siedzącym, które stworzyły drugi poziom nad dotychczasowymi nasypami.

 

Frankenstadion Heilbronn

Frankenstadion

Historia tego miejsca jako obiektu rekreacyjnego sięga lat 1920., ale stojący tu wówczas stadion został zniszczony podczas II wojny światowej. Dopiero w 1985 roku ruszyła budowa nowych trybun w miejscu dawnego obiektu. Po zakończeniu w 1988 widzowie mieli do dyspozycji ok. 18 000 miejsc, z których jednak prawie wszystkie były – i pozostają do dziś – stojące. Kryta i siedząca jest tylko trybuna główna, wyraźnie dominująca nad niskimi wałami wokół bieżni. Co rzadko się zdarza, obiekt nie ma trybun wylanych z betonu, lecz ułożone z brukowych płyt. Stadion sprawia wrażenie prowincjonalnego, ale biorąc pod uwagę niski koszt (13,6 mln marek), efekt jest zadowalający.

Tym bardziej, że od czasu otwarcia ani raz nie udało się wykorzystać całej oferowanej pojemności. Pierwszy mecz odbył się 16 sierpnia 1988 roku, a reprezentacja 120-tysięcznego Heilbronn uległa VfB Stuttgart 1:9. Widowisko oglądało wtedy tylko 8000 osób. Prawie dwukrotnie więcej kibiców, 15 000 – i to jest obecny rekord frekwencji – było tu w 2007 roku. Wtedy znów przyjechało tu VfB Stuttgart, ale tym razem mierzyło siły z TSG Hoffenheim.

Reklama