Konkurs: Wejdź na „Offside” w Katowicach!

źródło: własne; autor: redakcja

Narodowy stadion Iranu mieści 100 000 osób. Wypełnia się na wielkie derby i najważniejsze mecze reprezentacji. Jest jeden warunek: wypełnia się tylko mężczyznami, kobietom wstęp wzbroniony. Dlaczego? Absurd irańskich przepisów możesz zobaczyć w filmie „Offside”. Mamy bezpłatne wejściówki!

Reklama

W styczniu, gdy odliczaliśmy do tysięcznego stadionu w naszej bazie, nadaliśmy irańskiemu Azadi Stadium numer 999. Jest niewątpliwie jednym z najważniejszych i najbardziej imponujących obiektów Azji. Po persku „Azadi” znaczy wolność, ale nazwa nabiera ironicznego charakteru, bo na trybuny nie mogą wchodzić kobiety.

Nie mogą, bo mężczyźni na meczach są wulgarni, kobietom nie przystoi tego słuchać i oglądać agresji – tak na boisku, jak na trybunach. Mogą być skazywane na śmierć przez reżim pod byle pretekstem, mogą być traktowane przedmiotowo w codziennym życiu, ale na stadion piłkarski wejść nie mogą ze względu na swą delikatność – trudno o podobny absurd. Tego zdania był znany irański reżyser Jafar Panahi – obecnie ukarany przez reżim 6-letnim wyrokiem pozbawienia wolności i 20-letnim zakazem wykonywania zawodu.

Inspiracją do filmu były wydarzenia, do których dochodziło w Teheranie w 1997 i 2005 roku, gdy Iran z powodzeniem awansował na Mistrzostwa Świata. Za każdym razem wiele kobiet próbowało wejść na stadion – przebierając się za mężczyzn lub wprost, domagając się obejrzenia meczu. W 1997 roku siłą wdarło się ok. 3000 fanek, za drugim razem doszło do pacyfikacji i zatrzymań, ale i tak wiele prześliznęło się na mecz z Bahrajnem. Bezpośrednim motywem dla powstania filmu była jednak historia znacznie bliższa reżyserowi – w 2005 roku mecz z Bahrajnem postanowiła na Azadi Stadium obejrzeć jego córka.

Offside - kadr z filmu

Tak powstał „Offside”, który bezlitośnie punktuje głupotę przepisów obowiązujących w Iranie. Obraz jest przerysowanym, pełnym humoru nawiązaniem do wydarzeń sprzed Mundiali '98 i '02, ale opisuje poważny problem braku wolności, za który kobiety płacą wysoką cenę. A mimo to regularnie usiłują wchodzić na stadiony, mimo wiążącego się z tym ryzyka.

Obsypany pochlebnymi recenzjami film zdobył w 2006 roku Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, a już w środę o 20:00, będzie pokazywany w katowickim Kinoteatrze Rialto. Tym razem jest częścią festiwalu Ars Independent, a także preludium do czwartkowej konferencji Sport a społeczna dyscyplina. W związku z tym wyjątkowym pokazem zapraszamy do konkursu, w którym możecie wygrać 4 darmowe wejściówki na „Offside”!

Zadanie konkursowe jest – naszym zdaniem – wyjątkowo proste. Prosimy, byście w możliwie oryginalny sposób odpowiedzieli na pytanie, jakie pada kilkakrotnie w filmie wobec dziewczyn zatrzymanych przez wojsko. „Dlaczego w ogóle chcesz wejść na stadion?!”. Najciekawsze wypowiedzi opublikujemy. Oczywiście konkurs jest dla wszystkich, niezależnie miejsca zamieszkania (i od płci, rzecz jasna!), ale będziemy wdzięczni, jeśli po bilety zgłoszą się osoby, które rzeczywiście mogą je wykorzystać. Czas na odpowiedź macie do 20:00 we wtorek, laureatów podamy najwyżej parę godzin później. Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi na adres michal@stadiony.net.

Reklama