Nowe stadiony: Portland, Kansas City

źródło: włanse

Jeden jeszcze rok temu był formalnie stadionem do baseballu, a drugi placem budowy. Dziś oba są już pełnoprawnymi obiektami piłkarskiej ligi MLS. I oba zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych.

Reklama

Jeld-Wen Field

Jeld-Wen Field Fot: Pamela Rentz (cc: by-nc-sa)

W zeszłym roku nazywał się jeszcze PGE Park, ale umowa sponsorska wygasła i dziś stadion nosi nazwę Jeld-Wen Field, tym razem promując producenta okien i drzwi. Obiekt istnieje już 75 lat, więc ma bogatą historię, ale nie piłkarską. Jeszcze w 2010 roku był stadionem baseballowym z jedną dużą trybuną w kształcie litery „J”. Przechodził szereg modernizacji, ale dotąd zachowywał pierwotny kształt.

Jednak ze względu na rosnące zainteresowanie futbolem w Portland i wymogi licencyjne MLS, przed dołączeniem do ligi na początku tego roku trzeba było stadion zmodernizować. W miejscu dawnego boiska baseballowego powstała nowa trybuna warta 31 mln $, nazwana zgodnie z tożsamością klubu The Axe Stand, czyli w luźnym tłumaczeniu „Trybuna-Topór”. Dach od spodu wyłożony jest drewnem, które pojawia się też w elewacji. W końcu stadion stoi w mieście drwali. Jego pojemność to 18 627 miejsc, ale z możliwością powiększenia do 22 000.

 

Livestrong Sporting Park

Livestrong Sporting Park Fot: Brent Flanders (cc: by-nc-nd)

Nowy stadion w Kansas światowej sławy doczekał się jeszcze przed oficjalnym otwarciem. To za sprawą nietypowego kontraktu sponsorskiego. Nazwę obiektu oddano fundacji Livestrong walczącej z rakiem. Przez sześć lat od otwarcia instytucja Lance’a Armstronga będzie uczestniczyć w zyskach, które szacuje się nawet na 8-10 mln $, a w najgorszym wypadku 5,7 mln.

Do naszej bazy Livestrong Sporting Park trafia też przed oficjalną inauguracją. Tę zaplanowano na 9 czerwca. Jednak w miniony weekend klub udostępnił (prawie) gotowy już obiekt do zwiedzania posiadaczom karnetów, dlatego już dziś możecie oglądać efektowne fasady zaprojektowane przez Populous i w pełni zadaszone (co w MLS jest rzadkością) trybuny dla 18 500 widzów. Podobnie jak w przypadku Portland, również tutaj jest możliwość rozbudowy w razie zwiększonego zapotrzebowania – do 25 000. Inwestycja pochłonęła aż 160 mln $, za to zrealizowano ją w bardzo dobrym tempie. Od pierwszej łopaty do otwarcia minie niespełna półtora roku.

Reklama