Nowy stadion: Gdynia gotowa na otwarcie

źródło: własne / Trojmiasto.pl

Jest pozwolenie na użytkowanie, dziś wizytacja Komisji Licencyjnej Ekstraklasy S.A.. Pierwszy mecz w Gdyni już 19. lutego, a ligowa inauguracja tydzień później. Stadion w Gdyni już gotowy do rozgrywek.

Reklama

W tym tygodniu nowy Stadion GOSiR otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Dziś był wizytowany przez Komisję Licencyjną Ekstraklasy S.A. i pozwolenie na rozgrywki ligowe wydaje się formalnością. Tymczasem i bez niego odbędzie się pierwszy mecz, sparing z Beroe Stara Zagora. W ten sposób zdecydowano się uniknąć otwarcia meczu podczas meczu podwyższonego ryzyka z Wisłą Kraków.

Dotychczas sprzedano ok. 6,5 tys. biletów na pierwsze spotkanie, ale prawdopodobnie 19. lutego o 18:00 na stadionie pojawi się komplet widzów, czyli 15 139 osób. Ceny zachęcają – wstęp na inaugurację to koszt zaledwie 10-30 złotych (5 zł za bilet ulgowy). A już 25. lutego pierwsza ligowa kolejka na nowym stadionie.

Pierwotnie obiekt miał być oddany do użytku już w trzecim kwartale 2010, jednak nie udało się zakończyć prac przed końcem rozgrywek. Mimo to wznoszony od grudnia 2009 stadion powstał w zaledwie 14 miesięcy, co czyni go jedną z najszybszych tego typu inwestycji w kraju. Był przy tym bardzo tani – prawie o połowę tańszy od nowego stadionu Cracovii. Niskie koszty mają jednak swoją cenę – wielokrotnie podnoszono problem zadaszenia, które nie obejmuje całych trybun, a jego podpory i podwieszone pod nim telebimy niektórym widzom mogą zasłaniać fragmenty boiska. Kontrowersyjna konstrukcja została według projektantów z warszawskiego biura SPAK wymuszona niewielką działką (trudność z odciągami zewnętrznymi) oraz niskim budżetem, który na bardziej zaawansowane rozwiązania nie pozwalał.

Stadion spełnia nie tylko wymogi licencyjne dla rozgrywek krajowych, ale może też być areną walki w europejskich pucharach – Lidze Europy i wstępnych fazach Ligi Mistrzów. Oświetlenie o natężeniu 2000 lux umożliwia prowadzenie transmisji w jakości HD.

Reklama