Szwecja: Kolejna nowoczesna arena

źródło: NCC Construction; autor: michał

Już wiosną 2011 ruszy budowa kolejnego nowego stadionu w Szwecji. Tym razem w Växjö powstanie arena dla 12 000 widzów. Zgodnie ze szwedzkim zwyczajem, 2000 miejsc będzie przeznaczone dla widzów lubiących stać podczas meczów – poinformowała firma NCC.

Reklama

Dziś doszło do podpisania umowy między NCC Construction Sweden a klubem piłkarskim Östers IF. By weszła w życie, musi jeszcze zostać podpisana przez władze samorządowe, co jest spodziewane w styczniu 2011.

Nowy stadion w Växjö ma powstać do lipca 2012, co daje NCC równo 15 miesięcy na ukończenie inwestycji, która ruszy 1 marca. Na razie trwają prace przy planowaniu prac, przy których zatrudnionych jest 50 osób.

Obiekt ma być wygodny dla swoich użytkowników. - Arena będzie nowoczesna, z uwzględnieniem takich materiałów, jak drewno i szkło. Trybuny będą podzielone na poziomy. Kibice będą wchodzić na trybuny z poziomu ziemi, od którego murawa będzie niżej o 3 metry – opowiada Stefan Blomkvist, business manager w NCC Construction Sweden.

Trybuny będą w całości kryte, pomieszczą 12 000 widzów. 2000 miejsc będzie zarezerwowanych dla kibiców prowadzących aktywny doping, dla których w Szwecji zachowano miejsca stojące na stadionach. Zależnie od wybranej konfiguracji, na obiekcie będzie również 15-20 lóż biznesowych, a dodatkowo znajdzie się tam restauracja dla 500 gości.

Stadion stanie przy dużym kompleksie sportowym i węźle komunikacyjnym. Jego koszt to 170 mln SEK, czyli ok. 74 mln zł.

Przypomnijmy, że w Szwecji budowane są obecnie dwa niezwykle nowoczesne stadiony: Swedbank Arena i Stockholmsarenan. W minionych latach do użytku oddano z kolei efektowne areny w Malmoe i Boras.

Reklama