Białystok: Trybuna dla fanatyków na 3300 miejsc

źródło: Jagiellonia.pl; autor: Szyszka

W Białymstoku jak mało gdzie kibice mieli znaczące zdanie przy projektowaniu nowego stadionu. To właśnie dzięki ich uporowi trybuny za bramkami będę nie dwu-, a jednopoziomowe, co ma wyraźnie wpłynąć na poprawę jakości atmosfery na nowej arenie. 3300 osób - tyle właśnie będzie liczył nowy „młyn” Jagiellonii - podaje Jagiellonia.pl.

Reklama

Pierwszy projekt nowego stadionu Jagi przewidywał strukturę dwupoziomowych trybun. Zdecydowanie przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedzieli się kibice. - Trybuna ta w założeniu przeznaczona będzie dla najzagorzalszych kibiców Jagiellonii Białystok. Chcielibyśmy aby był to sektor kibiców dopingujących Jagiellonię, oraz aby była to lokalizacja na prezentację kibicowskich choreografii (oprawy meczowe). Dwupoziomowa trybuna uniemożliwia prowadzenie i organizację dopingu oraz tworzenie meczowych opraw. Doskonałym tego przykładem są problemy tej natury z jakimi borykają się kibice Korony Kielce w związku z dwupoziomowym układem wszystkich trybun na stadionie. Zaproponowane przez nas rozwiązanie znakomicie sprawdza się w praktyce na stadionie Borussii w Dortmundzie, gdzie trybuna najzagorzalszych fanów BvB (Sudtribune) należy do najbardziej znanych w Europie - mówili wspólnie przedstawiciele Stowarzyszenia Sympatyków Jagiellonii Białystok podczas konsultacji z wiceprezydentem Białegostoku w 2007 roku.

Z perspektywy 2010 roku argument powołujący się na niepowodzenia ultrasów Korony Kielce jest nieaktualny. Pomimo trudnych początków formacji Ultrasi'04 dziś ich oprawy uznawane są za jedne z najlepszych, jeżeli nie najlepsze w kraju. Co innego jest jednak z dopingiem. Faktem jest, że dużo łatwiej koordynować śpiew i zwykle jest on efektowniejszy oraz głośniejszy na jednopoziomowej trybunie. Koniec końców kibice dopięli swego w połowie 2008 roku.

Powstająca trybuna zwana dziś „Ultra” pomieści ok. 3300 fanatyków, którzy będą na nią wchodzili przez 8 bramek. Krzesełka będą wolnostojące z 30-centymetrowymi oparciami. W razie kontaktu z racą nie ma mowy o pożarze, ponieważ siedziska zostaną wykonane z ognioodpornego tworzywa. W celu poprawy widoczności krzesełka będą wyżej niż dotychczas - pierwszy rząd ok. 1 m nad poziom murawy.

Reklama