Nowy: Grand Stade Lille

źródło: własne; autor: michał

To pierwszy obiekt euro 2016, którego budowę relacjonujemy, dzięki wsparciu serwisu unstadepourlille.new.fr. Konstrukcja na tym imponującym obiekcie wyszła już znacząco ponad grunty, widać już zarys trybun. Zobacz też projekt.

Reklama

Budowa ruszyła jeszcze w 2009 roku, choć ze względu m. in. na ukształtowanie terenu długo trwały prace przygotowawcze. Dziś już jednak wyraźnie widać konstrukcję, która wyszła ponad poziom gruntu, a jej zwieńczenie jest planowane na czerwiec 2012 roku.

Budowa nowego obiektu pochłonie 282 mln €, co nie jest ceną przesadnie wysoką za obiekt na 50 186 miejsc z rozsuwanym dachem i składanym boiskiem. Tak, składanym – połowa będzie się podnosiła i nachodziła nad drugą. W pustym obszarze znajdą się... kolejne trybuny, które umożliwią oglądanie z bardzo bliska nawet zawodów bokserskich czy siatkarskich. Niewykluczone, że będą się na tym obiekcie rozgrywać również turnieje tenisowe. Jak będzie podczas takich imprez wyglądała widownia, możecie zobaczyć na wizualizacjach projektu. Ogółem trybuny zostaną podzielone na trzy poziomy, z których dolny i górny (odpowiednio 20 176 i 22 708 widzów) będą do dyspozycji kibiców, a środkowy (7302) będzie przeznaczony dla VIP-ów i klientów biznesowych.

Obiekt będzie miał eliptyczny kształt z wyraźnie zarysowaną konstrukcją płatów dachu i fasadami „przeciętymi” za bramkami szklaną fasadą, która ma być wykorzystywana również jako wielki ekran. Wokół zaplanowano 4000 miejsc parkingowych.

Stadion był jednym z kluczowych projektów planowanych przy okazji kandydatury do organizacji Euro 2016, ponieważ gdy UEFA dokonywała wyboru trwały już prace budowlane. Pozostałe duże projekty – z Lyonu i Marsylii – długo nie mogły zostać zrealizowane.

Reklama