Dialog Arena już w całości

źródło: PAP / Wyborcza.pl; autor: michał

To chwilowo drugi pod względem pojemności obiekt polskiej ligi, ustępujący tylko nowym trybunom na Łazienkowskiej. Jednak władze klubu twierdzą, że zapełnienie 16 300 miejsc na inaugurację sezonu z Górnikiem będzie... sukcesem – informuje PAP.

Reklama

Nowy obiekt powstał na miejscu Górniczego Ośrodka Sportu, który był głównym stadionem Zagłębia przez niemal 25 lat. Pierwsze prace modernizacyjne rozpoczęto w marcu 2008 r., a już rok później ukończono budowę trzech z czterech trybun dla kibiców. Pierwszy mecz, na niegotowym jeszcze obiekcie, lubinianie rozegrali 14 marca 2009 r. z Górnikiem Łęczna (3:0). W poniedziałek zaprezentowano wykończony już niemal kompletnie stadion, na który w sobotę przyjedzie Górnik Zabrze.

- Nasz obiekt jest jednym z najnowocześniejszych stadionów w Polsce. Spełnia wymagania III klasy według wprowadzonej w Polsce 4-stopniowej klasyfikacji UEFA, a to znaczy, że mogą się tu odbywać dowolne spotkania rozgrywek krajowych oraz mecze wszystkich etapów rozgrywek UEFA, poza finałami Ligi Mistrzów oraz Ligi Europejskiej - poinformował na konferencji prasowej prezes Zagłębia Jerzy Koziński.

Do tej pory obiekt mieścił tymczasowo 10 tys. widzów, teraz jego widownia wzrosła do 16 300. W tej liczbie jest 700 miejsc dla gości VIP (500 VIP i 200 Super VIP), 150 dla dziennikarzy i 20 dla niepełnosprawnych. Całkowity koszt inwestycji 125 mln złotych, pokryła spółka KGHM, właściciel klubu. Czy jednak inwestycja to obiekt „skrojony na miarę” Zagłębia? Prezes KGHM nie ukrywa, że z pewnością nie każdy mecz będzie tu wyprzedany.

- Zaproszenie nawet przeciętnej drużyny kosztowałoby nas minimum 100 tys. euro. Taki wydatek nie pokryje się z biletów, ponieważ kibice oczekiwaliby, że wejściówki na inaugurację będą tanie lub nawet bezpłatne. Międzynarodową działalność stadionu chcemy rozpocząć meczem międzypaństwowym i złożyliśmy już w PZPN aplikację w tej sprawie. Sezon zaczynamy z Górnikiem, który jest drużyną z wielkimi tradycjami. Jeśli na ten mecz stadion się zapełni, to będzie to nasz wielki sukces - zaznaczył Herbert Wirth.

Reklama