Projekt i budowa: Stadion MOSiR Puławy

źródło: własne; autor: michał

Będzie kameralny i bardzo przyjazny widzom. A dzięki efektownej architekturze zdecydowanie wyróżni się spośród innych małych obiektów w Polsce. Dziś prezentujemy go na naszych łamach, a od jesieni będzie otwarty dla każdego.

Reklama

W cieniu wielkich stadionów Euro 2012, choć też z przeznaczeniem na tę imprezę, jako część centrum pobytowego, powstaje nowy stadion w Puławach. Na częściowo zadaszonych trybunach po jednej stronie boiska zasiądzie 4018 osób, w tym 214 kibiców gości. Po przeciwnej stronie znajdzie się trybuna VIP, na której będzie mogło zasiąść ok. 400 osób.

Co ciekawe, w Puławach dojdzie do bardzo rzadkiego połączenia najbardziej ekskluzywnej trybuny z miejscami dla rodzin i niepełnosprawnych. – Nie chcemy, by ludzie pomyśleli, że „zbudowali sobie trybunę VIP i odizolowali się od reszty”. Dlatego najlepsza główna trybuna posłuży przede wszystkim jako sektor rodzinny i tutaj znajdą miejsce niepełnosprawni. Dla rodzin to najbardziej przyjazne miejsce – z dala od sektora gości, z dobrą widocznością i infrastrukturą. Tutaj są też windy, więc niepełnosprawnym będzie łatwiej się dostać – mówi w rozmowie ze Stadiony.net dyrektor MOSiR Puławy, Antoni Rękas.

Stadion poza umieszczeniem rodzin i niepełnosprawnych na najlepszych miejscach będzie się wyróżniał ciekawą architekturą i asymetrycznymi trybunami. Naprzeciw tej rodzinnej będą okalały bieżnię lekkoatletyczną na połowie obwodu, tworząc kształt litery J. Zadaszonych będzie 2480 miejsc w tej części stadionu oraz cała trybuna główna. Dach przyjął formę pokaźnych łuków, które górują nad widownią – autorami projektu są architekci z pracowni MD Polska ze Szczecina.

Obiekt będzie wielofunkcyjny, ale boisko, bieżnia oraz pełne zaplecze dla zawodów lekkoatletycznych to tylko część wartego 46,4mln zł kompleksu. Reszty dopełnią istniejący już basen (otrzyma nową trybunę) i boisko ze sztuczną nawierzchnią, a także mające powstać w 2011 roku niewielki aquapark, boisko do siatkówki plażowej i plac zabaw. Położenie całego w otulinie leśnej dodatkowo dodaje przyjaznego i rekreacyjnego charakteru obiektów.

Stadion zostanie otwarty jeszcze w tym roku. Miał być gotowy w lipcu, ale po zimie zostały opóźnienia. W związku z tym murawa będzie gotowa w sierpniu. Pierwsze mecze odbędą się jeszcze na przełomie lata i jesieni, ale prawdopodobnie III-ligowa Wisła zadomowi się na obiekcie dopiero wiosną. Jesienią tylko kilka meczów ma się odbyć już na nowym obiekcie.

Reklama