Poznań: Przybywa krzesełek, test oświetlenia

źródło: DAU Agat (informacja prasowa) / Sport.pl; autor: michał

Tysiąc dziennie – w takim tempie przybywa nowych siedzisk na trzeciej trybunie Lecha. Trwa instalacja i próby oświetlenia na fasadzie obiektu i w jego wnętrzu. Wielki test już 13 czerwca.

Reklama

Jeśli jeszcze nie widzieliście, jakie krzesełka przykryją trybuny stadionu przy Bułgarskiej, możecie je zobaczyć na poniższym filmie. Składane siedziska w ekspresowym tempie są instalowane na trzeciej trybunie – do środy obejmą już połowę górnej kondygnacji. Docelowo pojawią się na wszystkich trybunach. Na tych już funkcjonujących zamienią jednoczęściowe krzesełka zainstalowane poprzednio. Proces ma przebiegać tak, by Lech nie musiał ograniczać pojemności na mecze.

Pod dachem zamontowane jest już oświetlenie, którego natężenie przekroczy 2000 lux, spełniając wymogi transmisji HD. Testy oświetlenia boiska zaczną się lada chwila, a później będzie trzeba optymalnie je zestawić, by oświetlało całą murawę równomiernie. System powinien działać już podczas pierwszego meczu „Kolejorza”, ale niekoniecznie osiągnie wtedy pełną moc.

Podobna prace trwają na zewnątrz. Tam, na daszku zbierającym spadający zimą śnieg zainstalowano różnobarwne reflektory. Będą oświetlać fasadę stadionu wieczorami, a wielki test odbędzie się już 13 czerwca. Tego dnia zaplanowano przy stadionie festyn dla niepełnosprawnych dzieci. Będzie to też okazja do sprawdzenia 220 miejsc dla osób z różnymi stopniami niepełnosprawności, jakie zaplanowano na trybunach.

Nie jest jeszcze gotowe nowe łącze z siecią energetyczną biegnącą wzdłuż ulicy Bułgarskiej, ale na tym etapie można jeszcze korzystać ze starej instalacji, a w razie konieczności skorzystać z nowych agregatów prądotwórczych zainstalowanych na wypadek braku dostawy energii.

Zewnętrzne i wewnętrzne oświetlenie stadionu to element prac wykończeniowych. Prawdopodobnie sfinansowane one zostaną dzięki zwrotowi podatku VAT. Wykonawcy naliczali go do każdej faktury, miasto pieniądze te odzyska.

Reklama