Poznań: Kolejne 92 miliony na stadion przegłosowane

źródło: Gazeta.pl

Rosnące koszty inwestycji to zmora wielu miast realizujących duże projekty. Poznań przekonał się o tym boleśnie. Radni zarzucili prezydenta wątpliwościami, bo okazało się, że urzędnicy „zapomnieli” o wydatkach za kolejne 92 miliony złotych. Pieniądze ostatecznie trafią na ten cel – informuje Gazeta.pl.

Reklama

Na poniedziałkowej sesji radni głosowali zmiany w budżecie Poznania, w tym przeznaczenie dodatkowych 92 mln zł na prace związane z modernizacją stadionu miejskiego. Chodzi m.in. o budowę parkingów, kolektora ściekowego i zagospodarowania terenu wokół obiektu. Sprawa wypłynęła kilkanaście dni temu na posiedzeniu komisji kultury fizycznej i od razu wzbudziła kontrowersje. Komisja zaopiniowała jednak pozytywnie zmiany budżetowe – dla dobra Euro 2012.

Kolejne wątpliwości piętrzyły się jednak we wtorek podczas sesji miejskich radnych. - Jak to możliwe, że podczas tworzenia tegorocznego budżetu zgubiliśmy te 92 mln zł na stadion? - pytali radni. - I dlaczego miasto podpisało już umowy na inwestycje, choć nie ma zabezpieczonych środków na ich pokrycie? To stawia nas pod ścianą - mówili. Ryszard Grobelny: - To pieniądze na prace, o których nie wdzieliśmy podczas konstruowania budżetu. Poza kwotą 3,5 mln zł wynagrodzenia dla spółki Euro 2012. To błąd w planowaniu, ale nie wiem, kiedy powstał. Cała kwota 92 mln zł, o którą teraz proszę, zostanie pokryta ze zwrotu podatku VAT za wcześniejsze prace przy budowie stadionu. Zgodnie z prawem mogliśmy już zawierać umowy na te inwestycje. Więc nie musimy dziś rezygnować z innych zadań.

Radni uznali tłumaczenia prezydenta, przegłosowano dodatkowe pieniądze. Budowa Stadionu Lecha (licząc nakłady od modernizacji z 2001) kosztować będzie już na pewno ponad 700 milionów złotych.

Reklama