Bytom ma już projekt stadionu Polonii

źródło: Gazeta.pl

Nowy stadion na 15 800 miejsc uwzględnia istniejącą trybunę i trzy nowe. Władze liczą na prywatnego inwestora. Czy taki się znajdzie? Przekonamy się już w lipcu. Jeśli nie, miasto musi wyłożyć pieniądze samo – pisze Gazeta.pl.

Reklama

Projekt, który przygotowano w pracowniach architektonicznych poznańskiej firmy Modern Construction Systems, po raz pierwszy publicznie pokazał w piątek prezydent Bytomia Piotr Koj. Obiekt ma mieć 15 800 miejsc i spełniać wymogi III kategorii UEFA. Przy Olimpijskiej mają powstać trzy nowe trybuny. - Oparte są na konstrukcjach stalowych, co rozwiąże problem zapadającego się terenu - wyjaśniali przedstawiciele MCS. Dach nad trybunami dokończony zostanie według obecnego modelu, ale wzbogacony będzie o spojler, który ochroni kibiców przed deszczem. Projekt obejmuje też budowę nowego budynku klubowego.

Kiedy powstanie stadion? - Już w lipcu okaże się, czy udało nam się znaleźć inwestora, który weźmie udział w tej inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego lub systemu koncesyjnego. Jeśli nie, to wtedy ciężar finansowania budowy będzie musiała wziąć na siebie gmina. Stadion powstałby wówczas w dwóch etapach - mówił prezydent Bytomia. Koszt dokończenia trybuny północnej i budowy od podstaw trybuny zachodniej to ok. 24 mln zł.

Koj jeszcze raz odniósł się do lansowanego przez działaczy Polonii i Ruchu Radzionków pomysłu budowy nowego stadionu dla obu tych klubów na terenie po byłej kopalni Powstańców Śląskich. - Wydaliśmy pieniądze na projekt, więc skupiamy się na inwestycji przy ul. Olimpijskiej. Jeśli prywatny inwestor będzie chciał budować stadion gdzie indziej, to wtedy możemy mówić i o nowej lokalizacji, i o budowie we współpracy z inną gminą czy klubem - podkreślał.

Reklama