To już koniec „Piekła” w Stambule

źródło: WorldBulletin.net / własne

Kończy się pewna epoka – nie tylko dla kibiców Galatasaray, ale dla całej tureckiej piłki. Słynny stadion Ali Sami Yen, zwany również „Piekłem”, przestanie istnieć. Właśnie zakończył się przetarg na działkę z obiektem – informuje WorldBulletin.net.

Reklama

Jeszcze rok temu Ali Sami Yen przechodził ostatnią modernizację, która pozwoliła tymczasowo zadaszyć łuk trybun. Teraz los mieszczącego 22 115 osób domu „Galaty” jest przesądzony. Zarząd Budownictwa Mieszkaniowego Turcji (TOKI) zakończył przetarg na teren,, na którym leży obiekt. Ponieważ stadion jest położony w centrum Stambułu, działka była bardzo wysoko wyceniona. Na tyle wysoko, by anulować pierwszy przetarg, w którym najwyższa oferta sięgnęła 249 mln $. W powtórzonym udało się osiągnąć wartość aż 295,8 mln $. Za tyle ziemię chce kupić firma Ascioglu.

W miejscu stadionu stanie kompleks o powierzchni 136 000 m2. Inwestor może w nim zawrzeć budynki o funkcjach mieszkalnych, usługowych (hotele, restauracje, kina, banki) i rekreacyjnych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w innej części Stambułu, Galatasaray już w połowie sezonu 2010/11 przeniesie się na „Wzgórze Lwa”, jak przemianowano miejsce budowy nowego stadionu. Ze względów komercyjnych w najbliższych latach obiekt będzie znany jako Türk Telekom Arena. Stadion pomieści 52 695 osób, w tym aż 157 luksusowych skyboksów. Inwestycja pochłonie 171 mln €.

Reklama