Pierwszy element dachu dojeżdża do Gdańska

źródło: PolskaTimes.pl

Pierwszy z 82 wręgów, czyli słupów stanowiących konstrukcję dachu, jest już w drodze do Gdańska. Z huty w Gliwicach wyjechał w niedzielę, a na plac budowy zawita w środę nad ranem - pisze "Polska Dziennik Bałtycki".

Reklama

Dach stadionu ma być podtrzymywany przez 82 wręgi. Czyli - mówiąc w uproszczeniu - wielkie stalowe słupy, każdy o wadze 82 ton. Cała konstrukcja będzie zatem ważyć aż 5 tys. 412 ton. Wręgi powstają w hucie w Gliwicach. Transport pierwszego z nich wyruszył do Gdańska dwa dni temu.

- Wręg jedzie w trzech częściach - informuje w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Piotr Czech, dyrektor ds. realizacji inwestycji w BIEG 2012. - Jest to tzw. transport ponadnormatywny, podczas przejazdu muszą być demontowane znaki drogowe, barierki itd. Taki transport może się odbywać tylko nocą. Pierwszej nocy, z niedzieli na poniedziałek, samochody dojechały z Gliwic do Ostrowa Wlkp. W Gdańsku są spodziewane w środę nad ranem - dodaje Czech.

Na Letnicy przygotowano już specjalne namioty, w których wręgi będą spawane w jedną całość. Ten, który przyjedzie do Gdańska w środę nad ranem, będzie na początku przyszłego tygodnia, prawdopodobnie we wtorek lub środę, stawiany w pionie.

Montaż konstrukcji stalowej dachu ma się zakończyć w lipcu. Wtedy też odbędzie się uroczystość zawieszenia wiechy. Stadion w najwyższym punkcie ma mieć 45 m wysokości.

Reklama