Białystok: Przetarg na stadion unieważniony

źródło: Jagiellonia.pl; autor: Michał

Przetarg na budowę Stadionu Miejskiego w Białymstoku został unieważniony. Jak zapewniają jednak włodarze miasta, nie opóźni to terminu realizacji inwestycji, zaplanowanej na koniec 2011 roku – podała strona Jagiellonia.pl.

Reklama

Podczas zorganizowanej w miasteczku kontenerowym na stadionie przy ul. Słonecznej konferencji prasowej wiceprezydent Białegostoku Tadeusz Arłukowicz tłumaczył, iż unieważnienie przetargu wynika z faktu, że jeden z zapisów w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia budzi zastrzeżenia ze strony Komisji Europejskiej, a dokładniej chodzi o zapis dotyczący polisy ubezpieczeniowej OC w przypadku konsorcjów.

Według prawa polskiego każda firma wchodząca w skład konsorcjum powinna posiadać takie ubezpieczenie, natomiast według prawa europejskiego wystarcza ubezpieczenie globalne firm wchodzących w skład konsorcjum.

Według Komisji Europejskiej jest to kryterium dyskryminujące. Chcąc uniknąć problemów w późniejszym okresie miasto postanowiło unieważnić przetarg i 16 października ogłosi kolejny, tym razem nieograniczony.

- Jeżeli byśmy dzisiaj ogłosili dziesięć firm, które zostałyby dopuszczone do drugiego etapu postępowania przetargowego, to i tak musielibyśmy ogłaszać kolejny przetarg właśnie dla tych firm. W związku unieważnieniem ogłosimy przetarg nieograniczony, w którym będą mogły wziąć udział wszystkie firmy i z nich wyłonimy zwycięzcę. Spowoduje to przesunięcie w rozstrzygnięciu przetargu o około dwa-trzy dni - poinformował dyrektor MOSiR-u Adam Popławski i jak zapewnił nie spowoduje opóźnienia w realizacji inwestycji, której zakończenie przewidziano koniec 2011 roku.

Przypomnijmy, iż w pierwszym etapie wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu złożyło 19 podmiotów z 8 państw.

Reklama