St. Petersburg: Fani wybiorą patrona dla wielkiego stadionu

źródło: TVN24.pl / własne; autor: Michał

Choć nazwę już wykupił koncern Gazprom, nowy wielki obiekt w Sankt Petersburgu będzie miał patrona. W głosowaniu kibice zadecydują czy ma nim być Dick Advocaat, Andriej Arszawin czy ktoś inny – podaje TVN24.pl.

Reklama

Gazprom Arena powstaje w miejscu zburzonego w 2006 roku Stadionu Sergieja Kirowa, ale nie zachowa imienia bolszewickiego działacza. Patron będzie nowy, a wybiorą go kibice. W listach nadsyłanych do merostwa pojawiają się m. in. propozycje uhonorowania Andrieja Arszawina czy trenera Dicka Advocaata. Gdyby wygrał ten drugi, byłby kolejnym holenderskim szkoleniowcem w ostatnich latach nagrodzonym w ten sposób za wspaniały sezon. Pierwszy to obecny trener Rosjan, Guus Hiddink, który za wprowadzenie Korei do półfinałów Mundialu został patronem stadionu w Gwangju.

Nowy stadion będzie największym nowoczesnym obiektem piłkarskim w Rosji. Pomieści 60 000 kibiców, i będzie dysponował rozsuwanym dachem nad murawą. Jako trzeci w Europie, po Gelsenkirchen i Arnhem, będzie też miał murawę wysuwaną poza stadion, dla lepszej wentylacji i nasłonecznienia. Autorem koncepcji był wielki japoński architekt, Kisho Kurokawa. Arena będzie gotowa w 2010 roku, a jej budowa pochłonie w przeliczeniu ok. 2,4 miliarda złotych.

Reklama