Odżywają nadzieje na nowy stadion dla Lyonu

źródło: portalkibica.pl

Prezes klubu Olympique Lyon zapowiada, że nowoczesny i większy stadion powstanie w 2012 roku. Zarząd mistrzów Francji ma w najbliższym czasie złożyć raport oraz szczegółowy projekt budowy nowego obiektu.

Reklama

Jean-Louis Aulas znalazł sposób na rozwiązanie głównego problemu - finansowania. Większość z ok. 300 milionów euro ma pochodzić od prywatnego sponsora. Wcześniej zakładano równomierny podział kosztów między samorząd, klub i sponsora nazwy stadionu. -- Sprawy posuwałyby się szybciej, gdyby nie trudności budowlane. – mówi Francuz cytowany przez „France Football”. Termin był już raz przesuwany. Pierwotnie szef Lyonu liczył, że pierwszy mecz zostanie rozegrany w 2010 roku. Według obecnego planu, wtedy ma się dopiero zacząć budowa.

Francja stara się o kandydaturę do Mistrzostw Europy w 2016 roku. Stadion OL ma być silnym argumentem w walce o Euro. Wstępny projekt stworzyła grupa HOK Sport. Wygląda on bardzo imponująco. Geometryczne kształty podkreślone wyrazistym światłem – to charakterystyczne cechy obiektu, który ma pomieścić 60 tys. kibiców. Jego planowana lokalizacja była już raz zmieniana. Na pewno nie powstanie w samym mieście, lecz przy węźle autostradowym, najpewniej w miejscowości Decinés pod Lyonem. Przy stadionie powstanie jeden z największych kompleksów treningowych we Francji, biura, hotele i centrum kongresowe.

Najgorętszym tematem w całym tym przedsięwzięciu jest sprzedaż praw do nazwy stadionu. Prezes klubu wyznaje, że ma trzy propozycje, jednak nie chce ich na razie zdradzać. Roboczo Lyon nazwał swój projekt OL-Land, zamiennie używa się również nazwy Grand Stade des Decinés.

Według przygotowanego przez Portal Kibica rankingu, w sezonie 2007/2008 na mecze OL przychodziło średnio 37 295 widzów. To 38. wynik w Euopie, a drugi we Francji, po imiennikach z Marsylii.

Autor: Łukasz Kopeć

Reklama