Wicepremier Ukrainy uspokaja

źródło: własne / zik.com.ua; autor: Michał

Ivan Vasiunyk przekazał UEFA raport na temat przygotowań Ukrainy do Euro 2012. Zgodnie z raportem, rząd spełnił w tym roku wszystkie zakładane terminy. Przygotowania ruszyły na dobre.

Reklama

Największym problemem dla Ukrainy wydaje się przebudowa Stadionu Olimpijskiego w Kijowie. Podobnie jak polski stadion narodowy, podlega on władzom centralnym. Wciąż nie jest znany jego ostateczny projekt, po tym jak ministerstwo sportu zerwało we wtorek umowę z pracownią Archasia Group. Tajwańskie biuro mimo zwycięstwa w międzynarodowym konkursie nie było w stanie przygotować ostatecznego projektu i współpracę rozwiązano. Obecnie kandydatami do stworzenia projektu są angielskie biuro Foster & Partners oraz niemieckie GMP.

Mimo braku projektu, władze są zadowolone, bo po miesiącach starań 25 czerwca rozpoczęła się rozbiórka centrum handlowego obok stadionu. Gdyby centrum pozostało, UEFA mogłaby odebrać Kijowowi organizację meczów Euro 2012.

Projekt jest w końcu we Lwowie. Przygotował go znany austriacki projektant Albert Wimmer. Nowy Stadion Ukraina pomieści ok. 35 000 widzów, ale nie wiadomo czy uda się rozpocząć budowę jeszcze w tym roku. Mimo to, dotrzymanie terminów UEFA nie powinno być problemem.

Im dalej na wschód Ukrainy, tym ze stadionami lepiej. W Odessie ze Stadionu Czornomorca zostało niewiele. W grudniu mają ruszyć prace nad zupełnie nowym obiektem na 50 000 miejsc. W Charkowie przebudowywany Stadion Metalist nabiera ostatecznego kształtu. Do wykonania pozostała infrastruktura pod trybunami. Być może powiększone zostanie też istniejące zadaszenie widowni.

Flagowymi arenami Euro 2012 są obecnie stadiony w Dniepropietrovsku i Doniecku. Pierwszy dlatego, że zostanie otwarty już 20 sierpnia meczem z Polską. Drugi dlatego, że jest największym i potencjalnie najlepszym z obiektów, które już są budowane. Będzie gotowy w maju 2009.

Wicepremier Ukrainy uspokaja też, że infrastruktura komunikacyjna jest przygotowywana zgodnie z planem. Rząd zapewnił fundusze na rozbudowy pasów startowych na sześciu głównych i czterech rezerwowych lotniskach. Władze samorządowe wraz z ministerstwem realizują plany infrastrukturalne zgodnie z terminami wyznaczonymi przez rząd.

Reklama