Nowy projekt: Stadion Olimpijski w Kijowie

źródło: własne; autor: Redakcja

Władze i architekci skrzętnie ukrywają szczegóły, ale wiadomo już, jak ostatecznie będzie wyglądała arena finału Euro 2012. Nowa koncepcja jest dziełem pracowni z Tajwanu.

Reklama

W kwietniu rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na projekt i wykonanie przebudowy Stadionu Olimpijskiego. Napłynęło 19 prac z całego świata, m. in. z Wielkiej Brytanii, Austrii, Kanady czy Chin. Zwyciężyła pracownia Archasia Design Group z siedzibą w Tajpej. Jej projekt zdobył uznanie aż 21 z 24 członków jury.

Prace nad budową stadionu ruszą jeszcze w tym roku, po wyburzeniu pobliskiego centrum handlowego i części obecnego stadionu. Z ponad 83 000 miejsc zostanie zaledwie 28 000 na najniższym poziomie trybun. Powyżej nadbudowane będą jeszcze dwa piętra, a między nimi miejsca dla VIP-ów i cała niezbędna infrastruktura. Efektem wartej 300mln $ inwestycji będzie supernowoczesny, wielofunkcyjny stadion dla ok. 85 000 widzów, spełniający najostrzejsze wymogi UEFA, FIFA i MKOL. Zadaszenie przepuszczające światło będzie łagodnie obniżało się znad wielkiej trybuny głównej, nadając obiektowi dynamicznej formy. Fasady pokryje szkło, by wizualnie zmniejszyć obiekt, który zdominuje okolicę.

Dla biura Archasia to nie pierwszy sukces w ostatnim czasie. Właśnie to biuro jest odpowiedzialne za obiekty Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi i wiele dużych projektów na Dalekim Wschodzie (m. in. stadiony Paraolimpiady Tajpej 2009). Nowy Stadion Olimpijski ma powstać do końca 2011 r.

Reklama