Wkrótce rozpocznie się w Lubinie montowanie konstrukcji trybun

źródło: sportowefakty.pl

Od września 2007 roku trwają prace na stadionie KGHM Zagłębia Lubin. Zostały wyburzone już wały, wylewane są teraz fundamenty pod nowe trybuny i montaż konstrukcji trybun rozpocznie się za kilka dni. Jesienią tego roku piłkarze Zagłębia będą grali w Polkowicach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wiosną przyszłego roku wrócili na swój domowy stadion.

Reklama

- W tej chwili prowadzimy roboty fundamentowe i będą one prowadzone przede wszystkim w miejscach, w których do tej pory stały maszty oświetleniowe. Od 26 maja zamierzamy rozpocząć montaż konstrukcji trybun. Prefabrykaty są już gotowe i czekają na montaż oraz na przywiezienie na miejsce budowy. Ukończenie całości montażu trzech trybun jest zaplanowane na połowę września - mówi serwisowi SportoweFakty.pl Piotr Dziurman, Kierownik Projektu, odpowiedzialny za jego realizację.

Na początku tygodnia zostały zdemontowane cztery jupitery. - Początkowo był plan, że dwa z nich miały zostać, ale ostatecznie zdementowaliśmy wszystkie cztery, ponieważ przeszkadzały one w robotach i dlatego zostały zdemontowane - przyznaje Dziurman. Co się stanie z jupiterami? Zostaną sprzedane, a Zagłębie chce otrzymać za nie około 50 procent wartości rynkowej. - Jest już kilku zainteresowanych. Cena jest atrakcyjna dla potencjalnego kontrahenta, ponieważ są one w bardzo dobrym stanie, mają tylko pięć lat i są najwyższej jakości.

Wiadomo też, że murawa zostanie przesunięta o kilkadziesiąt metrów w kierunku budowanych właśnie trybun. M.in. z tego powodu Zagłębie jesienią będzie grało w pobliskich Polkowicach. Jednak dopiero we wrześniu nastąpi przesunięcie murawy. - Murawa będzie w części wykorzystana. To co da się wykorzystać, to wykorzystamy. Na pewno główny korektor będzie nadal używany, a te rzeczy, jak na przykład te rurki znajdujące się pod murawą, to będą układane na nowo - dodaje Kierownik Projektu. Zbudowanie 2/3 trybun oraz przesunięcie murawy sprawi, że wszystkie prace przeniosą się na trybunę główną. Dzięki temu już za niecały rok będą mogły na tym stadionie być rozgrywane mecze. - Wiosną 2009 roku już będą mogły być rozgrywane mecze na stadionie, ponieważ 2/3 trybun będzie gotowych i do budowy pozostanie jedynie ta, gdzie będą znajdowały się szatnie i inne pomieszczenia klubowe - mówi Dziurman. W Lubinie chciano, aby cały stadion był gotowy już na początek rozgrywek 2009/2010, jednak inwestor nie chce dać gwarancji, że tak właśnie stanie się. - Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników - choćby pogodę - tłumaczy Kierownik Projektu.

Stadion Zagłębia budowany jest dwuetapowo. W pierwszym etapie zostały zburzone wały i powstanie 2/3 trybun. Natomiast w drugim zostanie zbudowana trybuna, której trzeba poświęcić najwięcej czasu. Obiekt Zagłębia będzie kosztował ponad 120 milionów złotych, a większą część sumy przekazał KGHM Polska Miedź SA. Planowany koniec całej inwestycji to przełom 2009 i 2010 roku.

Reklama