Williaam Cox zbuduje niezwykłą fasadę Lansdowne Road

źródło: własne

Nowy narodowy stadion Irlandii pokryje przezroczysty poliwęglan. Dzięki temu w fasadzie i zadaszeniu będzie się odbijać niebo, a obiekt ma zmieniać odcienie zależnie od pogody.

Reklama

Sam dach to aż 19 000m2 powierzchni. Do tego przezroczyste żaluzje i ekrany dźwiękochłonne zainstalowane w fasadzie. Nic więc dziwnego, że umowa między wykonawcą a spółką Lansdowne Road Development Co. opiewa na okrągłe 20mln €. Teraz firma Williaam Cox Ireland zajmie się przygotowaniem projektu. W październiku 2008 rozpocznie się montaż zadaszenia i fasad stadionu. Całość będzie gotowa do maja 2009, kiedy stadion zostanie oddany. Projekt ma kosztować 365mln€, choć wcześniej wyceniany był o 65mln niżej.

Przedstawiciel firmy, Declan Quirke, nie krył zadowolenia z nowej umowy. Podkreślił jednocześnie, jak skomplikowany to projekt. -Projekt (...) jest całkowicie zdeterminowany otoczeniem. Np. fasada to połączenie żaluzji i ekranów dźwiękochłonnych, by zminimalizować wpływ stadionu na sąsiadujące osiedla.. Dla William Cox Ireland to nie pierwsza tak duża inwestycja. Poza biurami i urzędami, budynkami handlowymi i uniwersyteckimi uczestniczyli też w realizacji Croke Park Stadium.

Reklama