Stadion Narodowy na palach, Polska - Brazylia na otwarcie?

źródło: onet.pl / PAP

Osiem kondygnacji będzie miał Stadion Narodowy w Warszawie. Ze względu na skomplikowane warunki geologiczne w niecce obecnego Stadionu Dziesięciolecia, stanie na ponad dwóch tysiącach żelbetowych pali o średniej długości 35 m. Ich łączna długość wyniesie 66 km, na co zostanie zużyte aż 52 000 m sześciennych betonu.

Reklama

Szczegóły realizacji tego przedsięwzięcia przedstawiono podczas odbywającej się w stolicy międzynarodowej konferencji dotyczącej projektowania i technologii budowy stadionów, zorganizowanej przez angielski magazyn "Stadia Design & Technology". W dwudniowym panelu bierze udział 570 osób z 48 krajów wszystkich kontynentów.

Prezes Narodowego Centrum Sportu architekt Michał Borowski podkreślił, że Stadion Narodowy będzie jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów futbolu w Europie. Został zaprojektowany przez konsorcjum firm JSK Architekci-GMP-SBP zgodnie ze wszystkimi normami i wymogami UEFA i FIFA.

Stadion nad Wisłą będzie miał dwa pierścienie trybun - dolny i górny, pod którym znajdą się liczne powierzchnie komercyjne, m.im. restauracje, sale wystawowe i konferencyjne, biura, sklepy dla fanów, fitness club, ośrodek rehabilitacji, a także Muzeum Sportu, które będzie jedną z najciekawiej zorganizowanych placówek tego typu w Europie. Na wszystkich poziomach będzie w sumie około tysiąca toalet.

Murawa boiska zostanie położona na żelbetonowej płycie umieszczonej ponad 8 m ponad obecnym boiskiem. Pod płytą znajdzie się dwupoziomowy podziemny parking na około 1700 samochodów.

Stadion Narodowy będzie miał osiem kondygnacji o zróżnicowanej wysokości. Najwyższy punkt, na poziomie trybun, osiągnie 41 m nad poziomem obecnie istniejącej murawy Stadionu Dziesięciolecia. Natomiast najwyższy punkt konstrukcji stalowej dachu znajdzie się 70 m od dzisiejszego boiska.

Zdaniem Michała Borowskiego ekskluzywna restauracja z widokiem na Wisłę i panoramę Starego Miasta, położona 40 m nad płytą boiska, na najwyższym dostępnym poziomie stadionu, będzie "magnesem przyciągającym pół Warszawy i zapewne stanie się jednym z najmodniejszych miejsc w kraju".

Trybuny stadionu pomieszczą 55 000 widzów. Sto miejsc przeznaczono dla osób niepełnosprawnych i sto dla osób towarzyszących, 2000 dla członków klubu VIP, 600-900 w lożach VIP podzielonych na 60 boksów. Dla dziennikarzy przewidziano ponad 800 miejsc, z czego m.in. 210 dla komentatorów.

Stalowy dach (wykonanie pochłonie 6000 ton stali) osłoni nie tylko trybuny, ale również boisko, przez co zostanie zwiększona funkcjonalność obiektu. Wewnętrzna membrana podczas meczów oraz innych imprez, będzie odbijać dźwięki, potęgując doznania.

Na początku maja rozpocznie się miesięczne testowe palowanie gruntu. Będzie polegało na wbiciu w podłoże pod istniejącymi obecnie płytą boiska i koroną stadionu 25 pali. - Proces próbnego palowania jest niezbędny, aby sprawdzić dokładnie, gdzie powinny stanąć pale i jakiej długości muszą być. Dzięki temu testowi będzie nam łatwiej zrealizować proces palowania, który ruszy w październiku - wyjaśnił Michał Borowski.

Zdaniem prezesa spółki PL 2012 Marcina Herry, za dwa miesiące będzie gotowy projekt budowlany Stadionu Narodowego. - Natomiast pod koniec tego roku, po opracowaniu projektu wykonawczego, zostanie ogłoszony przetarg i zostanie wybrana firma, która wybuduje ten obiekt - powiedział Herra.

- Budowa ma się rozpocząć w 2009 roku - dodał.

Według Borowskiego, w połowie 2011 roku nastąpi "wielkie otwarcie Stadionu Narodowego, najlepiej meczem Polska - Brazylia...".

Herra poinformował także, że budowa stadionów na Euro 2012 jest w tej chwili priorytetem dla kierowanej przez niego spółki. - W przypadku każdego z sześciu obiektów - trzech budowanych od podstaw, a trzech modernizowanych - przyjęliśmy jednolity system zarządzania - powiedział, podkreślając że wszystkie prace są na bieżąco monitorowane.

Spółka Narodowe Centrum Sportu powstała 4 października 2007 roku na mocy ustawy z 7 września 2007 roku o Euro 2012. Jej zadaniem jest budowa i przygotowanie instrumentów do zarządzania nowoczesnym kompleksem sportowo-rekreacyjnym i biznesowym na warszawskiej Pradze Południe, w tym przede wszystkim Stadionem Narodowym.

Reklama