Euro 2012: projekt Stadionu Narodowego przed terminem UEFA

źródło: onet.pl / PAP; autor: qvist

Dwa miesiące przed terminem, wpisanym w harmonogramie zaakceptowanym przez UEFA, gotowy jest wstępny projekt budowlany Stadionu Narodowego w Warszawie. Ma on być główną areną piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.

Reklama

Ciekawie zaprojektowano dach obiektu - będzie zwijany i chowany do specjalnej puszki podwieszonej centralnie nad boiskiem. Dach będzie nie tylko zwijany i rozwijany, ale także podgrzewany.

Wokół tego urządzenia zawisną telebimy, na których będzie można pokazywać zbliżenia zawodników w czasie meczu czy bliskie plany gwiazd muzyki w trakcie koncertów. Ci sami widzowie będą mieli na wyciągnięcie ręki przekaz na żywo wspomagany najnowszymi technikami telewizyjnymi - wyjaśnił prezes Narodowego Centrum Sportu Michał Borowski.

Wokół "puszki" zamontowanych zostanie 4-6 ekranów plazmowych. Ich parametry techniczne nie zostały jeszcze ustalone - spółka NCS dokona zakupu na przełomie 2010 i 2011 roku. Podobne rozwiązanie techniczne zostało zastosowane na stadionie we Frankfurcie.

Trwają prace projektowe nad wydajnym systemem ogrzewania. Dzięki niemu nad trybuną będzie mogła panować temperatura o kilkanaście stopni wyższa niż na zewnątrz. Nie wykluczone, że w ostatecznym projekcie (ogłoszenie w czerwcu) spółka zrezygnuje z tego skomplikowanego technicznie rozwiązania.

Szczegółowy projekt wykonawczy (ostateczny i najbardziej dokładny) będzie gotowy w grudniu. Na początku maja na terenie Stadionu Dziesięciolecia zostanie przeprowadzone próbne palowanie, które ma pomóc w wyborze konkretnych technik właściwego wzmacniania gruntu.

Reklama