Nowy projekt: Galeria Odra

źródło: własne

Był marzeniem kibiców, teraz jest na najlepszej drodze do realizacji. Jeśli wszystko zakończy się pomyślnie, już za parę lat Odra Wodzisław będzie miała nowy stadion.

Reklama

Już nazwa sugeruje, że dominującą częścią kompleksu będzie galeria handlowa. Znajdzie się w niej 41 000 m2 powierzchni handlowych, do tego kino i podziemny parking na ponad 600 aut. Ze względu na ograniczenia przestrzenne, za jedną z bramek nie będzie trybuny, lecz ściana galerii. Mimo to na trzech piętrowych trybunach zmieści się 12 000 widzów.

Nowa koncepcja kompleksu przy Bogumińskiej to pierwszy w Polsce projekt zintegrowania stadionu z innymi funkcjami na taką skalę. W porównaniu do Euroborga czy la Maladiere nie wypada imponująco, ale też inwestorzy i architekci jasno określili, że część komercyjna ma w tym przypadku znacznie większe znaczenie, niż sam stadion. Zresztą, potencjalny inwestor i wykonawca- firma P.A. Nova, znany jest właśnie z komercyjnych realizacji.

Godny podkreślenia jest także fakt, że powstanie projektu to w dużej mierze zasługa... kibiców. Determinacja młodego studenta z Wodzisławia, Krzysztofa Swobody, sprawiła, że dziś możemy zaprezentować Wam projekt Galerii Odra. Na swojej drodze spotkał się z innym entuzjastą, którego nazwisko wiele mówi stałym bywalcom Stadiony.net. Mowa o Sebastianie Boreckim. Jego projekty stadionów dla Wodzisławia (na 15 436 i 24 000 miejsc) oraz Gliwic możecie oglądać w naszym serwisie.

Oczywiście projekt nie powstałby, gdyby nie otwartość gliwickiej firmy P.A. Nova i władz miasta. Radni bez zastrzeżeń podjęli uchwałę o zmianie zagospodarowania przestrzennego wokół stadionu, co przybliża projekt do realizacji. Choć wiele jest jeszcze do ustalenia, entuzjazm towarzyszący tej wizji jest godny podziwu, zwłaszcza na tle niektórych planowanych w Polsce inwestycji. Więcej o zaskakującej drodze od pomysłu dwóch forumowiczów do deklaracji prezydenta miasta możecie przeczytać na naszym redakcyjnym blogu.

Reklama