Łódź chce Euro

źródło: gazeta.pl; autor: krzychuT

Trzy ośrodki z województwa łódzkiego chcą za cztery lata gościć najlepszych piłkarzy Europy. Oprócz Łodzi także Uniejów i Gutów Mały

Reklama

O tym, gdzie najlepsze europejskie reprezentacje będą rozgrywać swoje mecze podczas Euro 2012, wiadomo od dawna. Wśród wybranych miast nie ma Łodzi. Nie oznacza to jednak, że w naszym mieście nie pojawią się gwiazdy europejskiej piłki. Wciąż jest na to szansa...

W piątek minął termin składania wniosków od ośrodków, w których podczas Euro zamieszkają reprezentacje uczestników Euro. Zgłoszeń jest ponad sto, ale wybranych zostanie zaledwie szesnaście. Tak samo zresztą jak na Ukrainie, która wspólnie z Polską organizuje imprezę.

Przez następne dwa tygodnie specjalna komisja Ministerstwa Sportu i Polskiego Związku Piłki Nożnej wybierze najlepsze projekty. Kolejny ruch będzie należał do federacji, które zakwalifikują się do Euro 2012.

Aby gościć piłkarzy, trzeba spełniać określone warunki. Jednym z nich jest cztero- lub pięciogwiazdkowy hotel. Kwatera piłkarzy nie może być też położona dalej niż godzinę drogi od lotniska i 20 minut od obiektu treningowego.

Piłkarzy przyjąć chce m.in. Łódź. - Reprezentacja, która będzie chciała zatrzymać się w naszym mieście, będzie miała bardzo dobre warunki - zapewnia Edward Potok, prezes Łódzkiego Związku Piłki Nożnej. - Do tego czasu powstaną luksusowe hotele, m.in. Hilton. A boisk mamy bardzo dużo. Jestem też przekonany, że w Łodzi wybudowany zostanie stadion miejski, na którym dana reprezentacja będzie mogła rozgrywać sparingi.

Uczestników Euro chce także przyjąć Uniejów. Projekt budowy ośrodka jest już gotowy. Teraz czas na jego realizację. - Tyle tylko, że to nie takie proste. Bez pomocy finansowej zarządu województwa łódzkiego na pewno sobie nie poradzimy - martwi się Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa. - Jeśli otrzymamy taką pomoc, to w przyszłym roku ruszamy z budową.

Burmistrz Uniejowa marzy, by Uniejów był podczas Euro 2012 domem reprezentacji Polski. Liczy, że pomogą w tym gwiazdy polskiej piłki. Patronat nad budową ośrodka objęli bowiem Włodzimierz i Euzebiusz Smolarkowie.

Trzeci ośrodek z województwa gotowy przyjąć piłkarzy to Centrum Piłkarskie Ptak w Gutowie Małym, którego właścicielem jest Antoni Ptak, były szef m.in. ŁKS i Pogoni Szczecin. Jego ośrodka już od kilku lat korzystają pierwszoligowe drużyny. Jest tam już kilka profesjonalnych boisk, w tym jedno ze sztuczną murawą z licencją UEFA, hotel, centrum odnowy biologicznej. Planowane są kolejne inwestycje.

Nieoczekiwanie swoją ofertę wycofał za to Bełchatów, a dokładnie ośrodek na Wawrzkowiźnie.

Reklama