Euro 2012: Stadion Śląski będzie gotowy

źródło: onet.pl / PAP; autor: qvist

Nie ma jakichkolwiek przesłanek do twierdzenia, że zagrożony jest termin realizacji zadaszenia stadionu, która jest podstawowym wymogiem rozegrania meczów piłkarskich mistrzostw Europy 2012 na Stadionie Śląskim - poinformował rzecznik marszałka woj. śląskiego Daniel Tresenberg komentując medialne spekulacje w tej sprawie.

Reklama

Pod koniec grudnia 2007 Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wystosował zapytania do 13 biur projektowych w Europie o wyrażenie zainteresowania zaprojektowaniem zadaszenia stadionu. Są to firmy, które pracowały przy tworzeniu najbardziej znanych stadionów na kontynencie. W rozmowach wstępnych, które odbyły się od 28 stycznia do 7 lutego uczestniczyło osiem biur. Celem tych rozmów było zaznajomienie się z ich doświadczeniem w realizacji tego typu projektów oraz możliwościami wykonania zadaszenia stadionu w określonym przez nas terminie. Wszystkie biura przystały na 6-miesięczny okres realizacji projektu budowlanego i na 3-miesięczny - wykonawczego. Przedstawiciele biur mieli także okazję zapoznania się na miejscu z obiektem. Zaakceptowany został przez nich termin końca 2010 roku na zakończenie inwestycji. Na początku przyszłego tygodnia wybrany zostanie Inżynier Projektu, który prowadził będzie tę inwestycję w imieniu samorządu województwa - dodał Tresenberg.

Ponadto zlikwidowana zostanie wieża dyspozytorska (ze względu na zły stan techniczny), z możliwością przyjęcia innego rozwiązania - ewentualne propozycje biur projektów, wzrośnie liczba krzesełek, powstaną sky-boxy (luksusowe loże), przebudowane zostaną tunele, wzrośnie ilość punktów gastronomicznych. Zachowany ma zostać tor żużlowy na poziomie płyty boiska głównego, z uwzględnieniem możliwości nałożenia rozkładanej bieżni lekkoatletycznej. Nowe będą też bramki wejściowe na stadion.

Kilka dni wcześniej władze woj. śląskiego wyraziły swoje zaniepokojenie brakiem zaproszenia przedstawicieli Chorzowa na spotkanie prezydentów miast - organizatorów piłkarskich mistrzostw Europy 2012, które odbyło się w Warszawie z udziałem premiera Donalda Tuska.

W pierwszym kwartale tego roku wizytę na Śląsku ma złożyć specjalna komisja UEFA, która oceni stan przygotowań aglomeracji śląskiej do Euro 2012. Potem władze UEFA mają zdecydować o ewentualnym rozegraniu mistrzostw na 12 stadionach - sześciu w Polsce (czyli również w Chorzowie) i sześciu na Ukrainie. Do przyjętej w 2007 roku ustawy o Euro 2012 wprowadzono sześć miast- organizatorów, łącznie z Chorzowem i Krakowem.

Od początku walki o organizację meczów mistrzowskich na Stadionie Śląskim samorządowcy podkreślali, że jego podstawową przewagą w porównaniu z innymi jest fakt rzeczywistego istnienia. Jesienią 2007 przed meczem Polska - Belgia zamontowana została instalacja podgrzewająca murawę, wyremontowano także szatnie. Piłkarze mogą na przykład rozgrzewać się w szatniach na sztucznej trawie. Pod główną trybuną znajdują się już nowoczesne sale konferencyjne i sportowe.

Reklama