Szczecin: stadion będzie szybciej

źródło: gs24.pl; autor: Gutek

- W 2009 roku wbijemy pierwszą łopatę na budowie nowego stadionu - obiecuje prezydent Piotr Krzystek. Na razie jednak szuka ekspertów, którzy doradzą mu, jaki to ma być stadion.

Reklama

Doprowadzenie obecnego stadionu piłkarskiego do standardów wymaganych przez UEFA wymagałoby bardzo dużych pieniędzy. Piotr Krzystek planuje więc wybudowanie nowego obiektu w południowej części lotniska Dąbie. Stadion miałby pomieścić 35 tysięcy widzów, znacznie więcej niż obecny obiekt. W tym roku na budowę nowego stadionu w budżecie miasta przeznaczono 5 mln złotych.

- Zgłaszają się do nas inwestorzy, którzy chcieliby się zająć budową i finansowaniem stadionu - przyznaje Piotr Krzystek. - Musimy jednak wiedzieć, na jaki obiekt nas stać i jak zapewnić jego finansowanie. Chcemy być poważnym partnerem, który ma profesjonalną ofertę.

Miasto szuka w tej chwili firmy, która doradzać będzie przy przygotowaniu oferty budowy stadionu. Zainteresowanie wyraziły dwie: Deloitte Business Consulting i Investment Support Doradztwo Gospodarcze. Zadaniem wybranego doradcy będzie wskazanie, jaki to ma być stadion, ile miejsca w nim mają zajmować pomieszczenia handlowo--usługowe, tak, by do samego obiektu nie trzeba było dużo dokładać oraz wskazać, kto miałby obiektem zarządzać po wybudowaniu.

- Przyspieszamy sprawę stadionu - twierdzi prezydent. - Jednocześnie przygotowujemy plany zagospodarowania przestrzennego. Jestem przekonany, że jeszcze w tym roku będziemy mogli przystąpić do projektowania stadionu. To oznacza, że w połowie 2009 roku będzie można wbić pierwszą łopatę.

Władze Szczecina na razie przewidują, że budowa będzie finansowana z budżetu miasta. Nie wiadomo, czy uda się uzyskać pieniądze z budżetu centralnego, ponieważ Szczecin nie został zakwalifikowany jako jedno z miast goszczących uczestników Euro 2012. Na stadiony piłkarskie nie przysługuje dotacja z Unii Europejskiej.

Reklama