Lechia Gdańsk: jupitery teraz, podgrzewana murawa latem!

źródło: lechia.gda.pl; autor: Gutek

We wtorek w siedzibie gdańskiego MOSiR została zorganizowana konferencja prasowa, podczas której przedstawiono projekt budowy sztucznego oświetlenia oraz innych inwestycji na stadionie przy ul. Traugutta.

Reklama

- Jeszcze w styczniu, a dokładnie w przyszłym tygodniu, zostanie zorganizowany plac budowy, na którym powstaną maszty oświetleniowe. Na pierwszy mecz Lechii w rundzie wiosennej jupitery będą już gotowe. Będą miały one nachylenie w wysokości 5% - powiedział dyrektor MOSiR Leszek Paszkowski. - Co jeśli wykonawca nie zdąży z wykonaniem prac na czas? Umowa jasno określa termin zakończenia inwestycji. Jeśli nie zostałby on spełniony, wówczas zastosujemy odpowiednie kary, jakie przewiduje umowa. Mówi ona, że za każdy dzień zwłoki będzie to 1% wartości inwestycji, czyli 38 tys zł. Takiego scenariusza jednak nie zakładamy - stwierdził dyrektor MOSiR.

- My, jako Lechia, bylibyśmy wówczas zmuszeni zmienić godziny meczów - dodał prezes Lechii, Maciej Turnowiecki.

Paszkowski ujawnił też na jakim etapie są inne projekty, które mają być realizowane na gdańskim obiekcie jeszcze w tym roku.

- Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska jest na etapie przygotowywania dokumentu, który określi warunki zamówienia publicznego na zainstalowanie podgrzewania murawy głównego boiska przy Traugutta oraz położenia nowej trawy. Po obejrzeniu terenu przez ekspertów, uznano, że będzie to ogrzewanie elektryczne. Inwestycja ta będzie realizowana po zakończeniu rundy wiosennej sezonu 2007/2008. Dobrą wiadomością jest też to, że finanse na ten cel są już zapewnione. Szacowany koszt wyniesie ok. 5 mln zł - dodał dyrektor MOSiR, który ujawnił także szczegóły techniczne tej inwestycji. - Na naszym stadionie nie łatwo będzie zainstalować podgrzewaną murawę. Wykonawca, aby wjechać ciężkim sprzętem na główną płytę, będzie musiał przebić się przez któryś z tuneli pod trybunami stadionu. Prawdopodobnie będzie trzeba jeden z nich tymczasowo zlikwidować.

Leszek Paszkowski odniósł się także do zatrzymanej budowy treningowego boiska na byłej "Saharze".

- To zadanie jest na razie zamrożone - dosłownie i w przenośni. Sprawą zajmuje się obecnie Dyrektor Rozbudowy Miasta Gdańska, który jest inwestorem. Umowa z wykonawcą - firmą Beata - została zerwana. Niebawem zostanie zorganizowany przetarg na nowego wykonawcę. Inwestycja ma zostać zakończona jeszcze w pierwszym półroczu tego roku.

Podczas konferencji prasowej dyrektor Paszkowski przedstawił również inne inwestycje, jakie będą realizowane w roku 2008.

- Będą to monitoring, system dostępu, nagłośnienie, oraz internet bezprzewodowy typu hot-spot. Są to inwestycje, które będą realizowane sukcesywnie, nie będące pod presją czasu. Nie są one bowiem niezbędne do przyznania klubowi licencji pierwszoligowej - wyjaśnił szef właściciela obiektów przy Traugutta.

Reklama