Kraków: Stadion im. Henryka Reymana

źródło: PAP / WislaSoccer.com

Stadion Wisły Kraków będzie nosić imię Henryka Reymana - taką uchwałę podjęli w środę radni Krakowa.

Reklama

- Bardzo dziękuję paniom i panom radnym za tę decyzję, ponieważ walczyłem o to od dłuższego czasu. Uważam, że stadion Wisły jest godny tego, aby nosić imię Henryka Reymana - powiedział prezes TS Wisły Kraków Ludwik Miętta-Mikołajewicz.

Również rzecznik prasowy Wisły Kraków SSA Adrian Ochalik wyraził radość z decyzji radnych: - Każdy stadion powinien mieć jakiego patrona, a Henryk Reyman jest osobą bardzo zasłużoną dla polskiego sportu, piłkarstwa.

Stadion, na którym grają piłkarze Wisły, jest obiektem miejskim i dlatego do radnych Krakowa należała decyzja, kto będzie patronem dla tego obiektu.

Henryk Reyman urodził się 28 lipca 1897 roku w Krakowie. Był piłkarzem, działaczem sportowym, bohaterskim żołnierzem. Większość swojej kariery piłkarskiej związał z Wisłą i Krakowem. W 1927 roku zdobył tytuł króla strzelców ligi, zdobywając 37 goli. Do dziś nikt nie powtórzył jego wyczynu.

Henryk Reyman był dziewięciokrotnym reprezentantem kraju, a także kapitanem piłkarskiej reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Zmarł 11 kwietnia 1963 roku w Krakowie.

Warto dodać, że imię Henryka Reymana nosi już od 2006 roku stadion... w Kutnie. Słynny piłkarz przez kilka lat przed II wojna światową pełnił tam służbę wojskową, był założycielem już nieistniejącego klubu Boruta Kutno oraz współzałożycielem Piłkarskiego Podokręgu Piłki Nożnej w Kutnie.

Reklama