Gdzie Olimpiada w 2016 roku?

źródło: własne

MKOL wyłoni organizatora dopiero pod koniec 2009 roku, ale już teraz warto się im przyjrzeć. Mowa o miejscach, gdzie miałyby się rozgrywać najważniejsze imprezy Igrzysk 2016. Z ponad 20 zainteresowanych miast w rywalizacji pozostało 7: Baku, Chicago, Doha, Madryt, Praga, Rio de Janeiro i Tokyo.

Reklama

Baku, Azerbejdżan

O planach tego miasta wiadomo najmniej. Oficjalna strona kandydatury ani w wersji angielskiej, ani nawet azerskiej nie zawiera słowa o stadionie głównym... czy jakimkolwiek innym. Wiadomo tylko, że stadion olimpijski i cała wioska mają powstać na rogatkach Baku. Jak twierdzi miejscowy komitet, cały plan imprezy dopiero powstaje.

Sam pomysł kandydatury zrodził się rok temu w głowie prezydenta Azerbejdżanu, Ilhama Alijeva. Podczas międzynarodowych zawodów zapaśniczych w Baku prezydent zapytał ministra sportu: A dlaczego my nie ubiegamy się o organizację Olimpiady w, na przykład, 2016 roku?. Minister potraktował te słowa dość poważnie. Nie ma jednak obaw, że Baku będzie za słabe. Władze planują rozbudowę lotniska, dworców, metra (a są o jedną linię lepsi, niż Warszawa) czy budowę ponad 60 hoteli. A to tylko niektóre z wydatków, bo miliony pochłonie upiększanie miasta, które w tej chwili skupione jest na wydobyciu i transporcie ropy. I to właśnie ropa ma dostarczyć funduszy na organizację imprezy. Przez najbliższe 20 lat wzbogaci skarb państwa o ok. 200mld $.

Chicago, USA

Władze wietrznego miasta mają znacznie bardziej skonkretyzowane plany. Główny stadion Olimpiady powstanie od podstaw i pomieści 80 000 widzów. Po imprezie... zniknie. Coraz częściej odchodzi się od budowania monumentalnych obiektów, które po Igrzyskach nie mają stałego użytkownika zdolnego je utrzymać. W związku z tym, podobnie jak w Londynie, głównym argumentem jest nie uroda obiektu, ale możliwość jego szybkiej budowy i rozbiórki. Po 2016r miałby się zmienić w amfiteatr z widownią dla 5 000 widzów.

Mecze pilkarskie mają odbywać się na stadionach do futbolu amerykańskiego. Największym z nich jest Soldier Field w Chicago, który w 2003 roku przeszedł ostatnią renowację i należy do najlepszych obiektów w USA. Mieści 61 500 widzów.

Drugi co do wielkości obiekt powstanie w Minneapolis, na terenie University of Minnesota. TCF Bank Stadium będzie miał kształt podkowy, pomieści nieco ponad 50 000 widzów. W tej chwili jest w trakcie realizacji, ma być gotowy w 2009 roku. Jego wzniesienie to koszt prawie 300mln $. W razie potrzeby można go powiększyć do 80 000.

Najmniejszy stadion przeznaczony do rozgrywek piłkarskich to Ryan Field. Mieści 49 256 widzów. Powstał w 1942 roku, ale w latach 1996-1997 przeszedł gruntowną renowację. Jego trybuny mają wyjątkowy kształt, niespotykany na innych tego typu obiektach.

Doha, Katar

Głównym stadionem imprezy jest bardzo charakterystyczny Khalifa Stadium. To największy obiekt sportowego kompleksu Khalifa Sports City. Powstał w 1976 roku i mieścił 20 000 widzów. Wtedy jeszcze nie wzbudzał wielkiego zainteresowania. Sytuację zmieniła organizacja przez Katar Igrzysk Azjatyckich (Asian Games) w 2006 roku. Na tę okazję znane na całym świecie biura Cox/PTW i Arup przygotowały projekt przebudowy stadionu. Pojemność wzrosła do 50 000, nad główną trybuną pojawiło się membranowe zadaszenie. Podtrzymuje je potężny łuk o rozpiętości 265m. Inny, nieco mniejszy łuk góruje nad drugą stroną obiektu i dźwiga oświetlenie, system nagłaśniający i instalacje niezbędne dla pokazów pirotechnicznych. Jeśli Doha otrzyma prawo do organizacji Olimpiady, pojemność stadionu wzrośnie ponownie. Tym razem do 80 000 miejsc.

W sąsiedztwie Khalifa Stadium stoi największa kopuła świata- Aspire Dome. Pod dachem o powierzchni 73 000 m2 znajduje się boisko piłkarskie z bieżnią i trybunami na 6 000 miejsc, dwa baseny olimpijskie i siedem wielofunkcyjnych hal sportowych. Inne stadiony, które mają gościć Igrzyska to Umm-Affai Stadium (25 000), Al-Gharrafa Stadium (25 000), Al-Arabi Stadium (13 000), Qatar SC Stadium (12 000) i klimatyzowany Jassim Bin Hamad Stadium (12 500). Zdjęcia tych obiektów można zobaczyć na naszym forum.

Madryt, Hiszpania

Podobnie jak w staraniach o Olimpiadę 2012, główną areną Igrzysk 2016 w Madrycie miałby być Estadio la Peineta. W tej chwili stadion mieści na jednej trybunie niewiele ponad 20 000 miejsc, ale prace nad kolejnymi już trwają. Po ich ukończeniu obiekt ma mieć 66 000 pojemności. Po 2016 roku liczba miejsc jeszcze wzrośnie. Atletico Madryt, które chce przejąć stadion, ma zamiar zlikwidować bieżnię i zainstalować dodatkowe 7 000 miejsc.

Dwa największe obecnie stadiony w Madrycie- Santiago Bernabéu i Vicente Calderón będą kolejnymi arenami Olimpiady. Nie są planowane specjalne przebudowy. Za to ten drugi po Olimpiadzie ma zostać zburzony i ustąpić miejsca terenom zielonym.

Praga, Czechy

W stolicy Czech w razie zwycięstwa powstanie tylko niewielka część infrastrutkury sportowej. Zgodnie z hasłem kandydatury- Olimpiada miałaby być okazją dla całych Czech. Brno, Lipno, Racice, Troja to tylko kilka z 75 miast, które miałyby skorzystać z powstania 130 ośrodków sportowych.

Główny stadion ma oczywiście powstać w Pradze, choć nie ustalono jeszcze gdzie. Pod uwagę brane są Letňany na obrzeżach miasta lub Strahovsky Stadion. Ten drugi mieścił kiedyś ponad 200 000 widzów, obecnie między olbrzymimi trybunami jest centrum treningowe Sparty. Niezależnie od wybranej opcji, stadion powinien mieścić ok. 80 000 widzów. Jednak w Czechach pojawiło się wiele obaw, co z tym stadionem stanie się po Imprezie. Komitet organizacyjny ustalił więc, że po Olimpiadzie stadion byłby przebudowany i zamieniony w centrum konkgresowe. Ogółem, po 2016 roku pozostałoby tylko 30% wszystkich głównych obiektów.

Rio de Janeiro, Brazylia

W stolicy Brazylii pod uwagę bierze się dwa stadiony. Ceremonie otwarcia i zamknięcia miałyby odbyć się na kultowej Maracanie. Obecnie stadion po gruntownej modernizacji oferuje 77 743 miejsca siedzące. Jednak już przed Mundialem 2014 przejdzie kolejną poważną przebudowę, skutkiem której będzie powiększone zadaszenie i poprawa infrastruktury.

Drugim obiektem byłby Estadio João Havelange, otwarty 30.06.2007. Mieści obecnie 45 000 widzów, ale pozostawia możliwość rozbudowy do 60 000. Jeśli Rio wygra- władze z tej możliwości skorzystają. Tu odbywałyby się wszystkie najważniejsze imprezy lekkoatletyczne. Rio de Janeiro ma sporą przewagę nad innymi miastami, jaką jest bogata infrastruktura po zeszłorocznych Igrzyskach Panamerykańskich. Istniejąca już wioska olimpijska mieści 8 000 osób i mogłaby zostać po niewielkich zmianach wykorzystana ponownie. Wszystkie obiekty sportowe zlokalizowane są (lub będą) w promieniu 25km od centrum miasta.

Tokyo, Japonia

Japończycy chcą pójść jeszcze dalej- wszystkie obiekty chcą zgromadzić w odległości ok 20 minut drogi od siebie. W dużej mierze jest to możliwe dzięki istnieniu obiektów olimpijskich z 1964 roku, które mają przejść modernizacje. Wśród nich jest Kokuritsu Kyogijo, czyli narodowy stadion Japonii. Nie on jednak będzie główną areną Igrzysk.

Na sztucznym cyplu ma powstać wielki stadion olimpijski na 100 000 widzów. Po Igrzyskach jego pojemność ma spaść o 20 000 miejsc. Fasady i zadaszenie mają być w całości pokryte trawą, a z wyglądu ma przypominać wulkan. Autorem projektu jest Tadao Ando. Zarówno stadion, jak i nowa wioska olimpijska mają być częścią planu rewitalizacji portowej dzielnicy, w której powstaną. Tymczasem już teraz władze miasta w wielkiej akcji promocyjnej sprawiły, że 29 stacji metra przypomina swym wyglądem areny wszystkich dyscyplin olimpijskich.

Reklama