Euro 2012: wybrano projektanta stadionu w Gdańsku

źródło: PAP / onet.pl; autor: Majk

Gdańsk wybrał projektanta stadionu, który posłużyć ma za arenę spotkań EURO 2012. Baltic Arenę - bo tak będzie się najprawdopodobniej nazywał obiekt, zaprojektuje konsorcjum firm projektowych.

Reklama

W skład konsorcjum wchodzą firmy: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Polska, RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Dusseldorf oraz HPP Hentrich Petschnigg & Partner Dusseldorf.

Firma RKW na początku lutego 2006 roku przedstawiła ogólną koncepcję wyglądu stadionu i na tej koncepcji oparty będzie projekt. Dokumentacja projektowa stadionu piłkarskiego ma zostać przekazana miastu ostatecznie 31 grudnia 2008 roku, jednak wcześniej, bo już do 31 lipca nastąpić ma złożenie wniosku pod pozwolenie na budową, a we wrześniu ma zostać ogłoszony przetarg na roboty tzw. pierwszego etapu, czyli roboty ziemne, niwelowanie gruntu, palowanie, roboty fundamentowe.

Umowa z konsorcjum liczy 58 stron, to jest podstawa do wykonania projektu stadionu w Gdańsku-Letnicy. To będzie podstawą naszej gdańskiej współpracy - powiedział w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Dokumentacja kosztować ma 33 miliony złotych netto, a jak podkreślił prezydent Gdańska kwota ta jest zagwarantowana w budżecie miasta.

Mecze EURO 2012 w Gdańsku rozgrywane będą na 44-tysięcznym stadionie, którego kształt wzorowany będzie na bryle bursztynu. Obiekt zbudowany od podstaw, kosztować ma 670 milionów złotych.

Stadion nazywać się będzie Baltic Arena. Wizualizację obiektu, który zajmie 3,6 ha przygotowało niemieckie biuro architektoniczne z Duesseldorfu, które współpracowało przy tworzeniu stadionów piłkarskich m.in. "Arena auf Schalke" w Gelsenkirchen, "AWD Arena" w Hanowerze czy w Wolfsburgu.

Stadion wraz z obiektami towarzyszącymi ma stanąć na działce o powierzchni 40 hektarów w gdańskiej dzielnicy Letnica. Wcześniej znajdowały się tam ogródki działkowe, które zostały już zlikwidowane.

Kształt i kolor pokrycia zadaszenia i boków stadionu nawiązywać ma do bryły i koloru bursztynu.

Rozpoczęcie budowy stadionu planuje się na przełom 2008 i 2009 roku stadion ma być gotowy do końca 2010 roku.

Koncepcja funkcjonowania stadionu przewiduje nie tylko organizowanie na tym obiekcie spotkań piłkarskich lecz również przeprowadzanie rozmaitego rodzaju konferencji czy sympozjów. Miałyby one odbywać się w salach VIP-owskich na trybunach, których wielkość można będzie dowolnie modulować.

Kibice rywalizujących drużyn wchodzić będą na stadion poprzez odrębne platformy. Stadion zlokalizowany będzie w pobliżu linii i przystanku kolejowego oraz nieopodal jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta, która jest modernizowana.

Reklama