Cracovia: nowy stadion, nowa hala

źródło: Gazeta Wyborcza Kraków; autor: Gutek

Kompleks sportowy przy al. Focha przestanie w końcu szpecić. Dopiero co rozstrzygnięto konkurs na przebudowę stadionu, a już rozpisano nowy - na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Hali Sportowej 100-lecia K.S. Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie.

Reklama

- Mamy w Krakowie trzy stadiony, które w poważnym stopniu uczestniczą w przygotowaniach do Euro 2012. Klasę ELITE (pojemność powyżej 33 tys. netto) będzie miał oczywiście stadion Wisły przy ul. Reymonta. Pozostałe dwa, Hutnika i Cracovii, będą stadionami treningowymi - mówi Barbara Janik, dyrektorka biura ds. Euro 2012.

Zdaniem Marka Mazurczaka, rzecznika prasowego Cracovii, prace związane z przystosowaniem stadionu przy al. Focha do wymogów UEFA mają ruszyć jesienią tego roku. Informacje te potwierdza także prezydent Jacek Majchrowski. Miasto ma już projekt modernizacji obiektu. Dziś upływa też termin zgłoszeń do konkursu na zagospodarowanie terenu między płytą boiska a hotelem Cracovia.

Celem konkursu jest stworzenie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Hali Sportowej 100-lecia K.S. Cracovia wraz z zagospodarowaniem terenu między al. Focha a Rudawą. Intencją władz miasta jest wybudowanie w tym miejscu obiektu sportowego o wysokim standardzie. Projekt zakłada także parking na około 100 samochodów osobowych i kilka autokarów, boiska do siatkówki i koszykówki oraz lodowiska.

Nowa hala ma mieć charakter wielofunkcyjny. Poza imprezami sportowymi będą tam również organizowane konferencje, wystawy, koncerty itp. Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zdaniem organizatorów konkursu architekci powinni zaproponować jak najbardziej współczesne, a nawet awangardowe rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 80 tys. zł oraz zaproszenie do realizacji projektu.

- Bardzo się cieszę, że w końcu rozpoczęły się działania związane z przebudową i rozbudową obiektów Cracovii. Po pierwsze dlatego, że jedna z najstarszych drużyn w kraju ma jeden z najgorszych stadionów w Polsce. Poza tym rozwiązana zostanie w końcu drażliwa kwestia masztów oświetleniowych, które psuły pejzaż miasta - mówi Grzegorz Stawowy, przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska RMK.

Na razie więcej niż o przyszłej hali wiemy o stadionie Cracovii, sąsiadującym z Błoniami wpisanymi do rejestru zabytków. Ten kawałek nieba znajduje się także w strefie ochrony widokowej sylwety Wzgórza św. Bronisławy oraz całego Starego Miasta. Jednym z podstawowych założeń rozstrzygniętego już konkursu na projekt modernizacji obiektu była likwidacja masztów, które szpeciły pejzaż w tej części miasta. W związku z tym autorzy zwycięskiej koncepcji, architekci z warszawskiej pracowni Estudio Lamela, zdecydowali się na rozwiązanie nowatorskie. Nowe oświetlenie stadionu zamontowanie będzie w zadaszeniu trybun na ruchomych wysięgnikach, które podnoszone będą tylko na czas rozgrywek. Po zakończeniu meczu konstrukcja będzie automatycznie składana. Dodatkowo strukturę pokrycia dachów nad trybunami, biegnących wzdłuż dłuższych boków boiska, zaprojektowano jako układ dwóch warstw światłoprzepuszczalnego tworzywa, między którymi rozmieszczono dodatkowe źródła światła.

Zaprojektowany układ ma wpisywać się w otoczenie, którego zasadniczymi elementami są Błonia, Muzeum Narodowe i widok na Wawel. Dlatego też wybór zastosowanych środków wyrazu jest dość oszczędny - tłumaczą autorzy w opisie projektu. Dla dodania lekkości 150-metrowej fasadzie rozpościerającej się od strony Błoń architekci podzielili kurtynową, szklaną ścianę rytmem pasów. Ma to być nawiązanie do elewacji Muzeum Narodowego oraz motywu barw klubowych Cracovii.

Dawid Hajok, Gazeta Wyborcza Kraków, 04.01.2007

Reklama