Baza sportowa, jakiej Wiśle mogą pozazdrościć

źródło: Gazeta Wyborcza Kraków; autor: Gutek

Trzy pełnowymiarowe boiska, hala na 4,5 tys. widzów, strzelnica z kilkudziesięcioma stanowiskami oraz kompleks hotelowy - tak w 2012 roku mają wyglądać obiekty TS "Wisła" i Wisły SA. Prace powinny wystartować w połowie przyszłego roku

Reklama

W ciągu kilku lat obiekty przy Reymonta mają się zmienić nie do poznania. Koszykarki Wisły będą grały w komfortowej i nowoczesnej hali, młodzi piłkarze przestaną tułać się po obcych boiskach, a miejsce z prawdziwego zdarzenia dostaną nawet zawodnicy trenujący strzelectwo. - To będzie najpiękniej położony kompleks sportowo-rekreacyjno-hotelowy w Polsce. Nigdzie nie ma takich terenów, w takim miejscu i z takim widokiem - zapewnia Marek Dunikowski, architekt przygotowujący projekt zagospodarowania.

Cracovia i Wisła jednym głosem

Sprawa nabrała tempa dwa tygodnie temu, kiedy TS "Wisła" oddało Wiśle SA w dzierżawę grunty. Na nich ma być wybudowana nowoczesna baza sportowa, z której korzystać będą także zawodnicy Towarzystwa. Prezesi Ludwik Miętta-Mikołajewicz i Marek Wilczek podkreślają, że transakcję zawarli ze względu na dobro klubu ("bo Wisła jest jedna"), a także dla podniesienia szans Krakowa w walce o organizację Euro 2012. Obaj panowie spotkali się już z prezydentem Jackiem Majchrowskim (zaakceptował wstępny plan zagospodarowania terenu) oraz Januszem Filipiakiem, prezesem Cracovii. To właśnie do tego klubu należy część przylegających gruntów. Filipiak przedstawił swój plan wykorzystania terenu. Podobno mają tam powstać hotel, basen oraz korty tenisowe z trybunami na trzy tysiące widzów (!). Dla Krakowa najważniejsze są jednak tereny Wisły, bo właśnie tam ma zostać rozegrany turniej Euro 2012.

Hala z rozkładanymi trybunami

W połowie 2009 roku powinna rozpocząć się budowa nowej hali, która będzie gotowa dwa lata później. Na co dzień obiekt ma mieć 1,8 tys. miejsc i wymiary parkietu 71 x 47 m. Na takiej powierzchni można rozgrywać np. trzy mecze siatkówki równocześnie. Hala ma posiadać także rozkładane trybuny, co zwiększy jej pojemność do 4,5 tys. miejsc przy wymiarach parkietu: 55 x 32 m. To wystarczy, aby rozegrać np. mecz halowej piłki nożnej. - Ze względów budżetowych będzie to hala typowo sportowa. Ale przecież miejsca na koncerty mają powstać przy planowanym Centrum Kongresowym - tłumaczy Dunikowski. Koszt budowy to około 16 mln euro. Połowę kwoty ma przekazać urząd marszałkowski, a brakujące 8 mln ma pochodzić od prywatnych sponsorów. - Prowadzimy już zaawansowane rozmowy na ten temat - zapewnia Miętta-Mikołajewicz.

Miejsce z prawdziwego zdarzenia dostanie w końcu sekcja strzelectwa TS "Wisła". Wybudowanie nowoczesnego obiektu z kilkudziesięcioma stanowiskami ma kosztować niewiele ponad milion euro. Na obiektach Towarzystwa powstaną także basen, centrum medycyny sportowej oraz hotel, który ma wybudować prywatny przedsiębiorca. W tej sprawie trwają rozmowy z zainteresowanymi firmami.

Baza na miarę XXI wieku

Wybudowanie hotelu planuje także Wisła SA, która inwestycję również zamierza sfinansować ze źródeł zewnętrznych. Obiekt w pobliżu stadionu ma być bazą dla drużyn przyjeżdżających na mecze pucharowe oraz Euro 2012. Własne środki Wisła SA przekaże na remont boisk: obecnego treningowego oraz mineralnego. Oba będą pełnowymiarowe (75 x 105 m). - Nasze młode drużyny nie mają gdzie grać, a nawet gdzie trenować. Wszystko odbywa się na obcych boiskach. Teraz chcemy stworzyć bazę na miarę XXI wieku - zapowiada Wilczek. Wszystkie powyższe plany zostały już zaakceptowane przez miasto. W marcu zostanie zaprezentowana pełna wizualizacja obiektu, a prace rozpoczną się w połowie przyszłego roku. - To jest absolutnie realne, by w 2012 roku stał tu kompleks z prawdziwego zdarzenia - zapewnia Dunikowski.

Reklama