Stadionowy rok 2007 w Polsce - podsumowanie

źródło: własne

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami. Nadszedł więc czas na prezentację najważniejszych krajowych wydarzeń minionych dwunastu miesięcy.

Reklama

Styczeń

 • Rok 2007 rozpoczęliśmy informacją z Kielc, gdzie przed meczem reprezentacji zostały zamontowane krzesełka w sektorze gości i strefach buforowych. Dokonano również wymiany murawy.
 • Kilka dni później, samorząd Warszawy w osobie Hanny Gronkiewicz-Waltz oznajmił, że miasto nie będzie współfinansować budowy Narodowego Centrum Sportu. Taka decyzja spowodowana była przepisem, zabraniającym miastom finansowania inwestycji rządowych.
 • W styczniu, po raz pierwszy pojawiła się koncepcja przebudowy stadionu Zagłębia Lubin na wzór Lipska i tamtejszego Zentralstadion. Takie rozwiązanie, forsowane przez prezesa Roberta Pietryszyna, miało na celu zmniejszenie kosztów modernizacji.
 • Pierwszy miesiąc zakończył się informacją z Katowic, gdzie tamtejszy Sejmik Wojewódzki przegłosował ponad 100 mln złotych na modernizację Stadionu Śląskiego. Jednocześnie, decyzją posłów zatwierdzono dalszy udział obiektu w walce o Euro 2012.

Luty

 • Drugi miesiąc rozpoczął się od wieści z grodu Kraka. Tamtejsi radni nie przyznali w budżecie miasta wystarczających środków na kontynuacje modernizacji stadionu Wisły czy rozpoczęcie przebudowy obiektu Cracovii. Klubowi z Reymonta przypadło jedynie 12 mln zł, które zostały spożytkowane m.in na budowę pawilonu medialnego.
 • W Toruniu zaś, doszło do sprzedaży tamtejszego stadionu żużlowego za 60,270 mln zł. Za połowę tej kwoty, w innej lokalizacji miał powstać nowy obiekt.
 • W związku z meczem kadry przy Reymonta, Zarząd Dróg zmuszony był pilnie przygotować drogi dojścia do dwóch nowych trybun, D i E. PZPN pozbawił ich tego obowiązku, przenosząc mecz kadry na stadion Legii. Związek tłumaczył to w bardzo dziwny sposób - rzekomymi zaplanowanymi zamieszkami w Krakowie podczas meczu reprezentacji.
 • Pod koniec lutego, Ekstraklasa S.A. przedstawiła nowe kryteria infrastrukturalne w wymogach licencyjnych, które obowiązywać będą od sezonu 2009/10. Nastąpił podział klas obiektów na trzy grupy: elite oraz kategorie 2 i 3. Dodatkowo, w związku z nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, zaostrzone zostały środki zapobiegawcze na trybunach, a jako swój priorytet Ekstraklasa S.A. określiła "maksimum bezpieczeństwa na stadionach".

Marzec

 • Marzec rozpoczęliśmy od werdyktu Unii Europejskiej, która nie przyznała dofinansowania na budowę dachu nad Stadionem Śląskim. Wsparcie z UE miało wynosić 40,8 mln euro, czyli dokładnie 85% wszystkich kosztów.W tej sytuacji, samorząd podjął decyzję o finansowaniu modernizacji Śląskiego z własnej kieszeni.
 • W Bydgoszczy, ruszyła przebudowa stadionu Zawiszy, w związku z organizowanymi w 2008 roku Lekkoatletycznymi Mistrzostawi Świata Juniorów. Koszt przebudowy miał wynieść 42 miliony złotych, a finansowanie inwestycji po równo między siebie podzielić miało Ministerstwo Sportu i samorząd miasta.
 • W Warszawie rozwiązano spółkę odpowiedzialną za przygotowanie przebudowy Stadionu Legii. Jak argumentowali radni, instytucja zarządzana przez Leo Turno nie spełnia powierzonego zadania, a dalsze jej funkcjonowanie byłoby marnotrawstwem pieniędzy.
 • W Krakowie okazało się, że od zewnątrz skończona już trybuna D, przynajmniej do czerwca nie przejdzie odbioru technicznego, tym samym, przez ponad pół roku nie zasiądą na niej kibice.
 • Przez Telekomunikację Polską stworzony został wirtualny stadion, na którym mógł zasiąść każdy, kto popierał kandydaturę Polski i Ukrainy na Euro 2012. "Zasiedlanie" internetowego obiektu miało zakończyć się 17 kwietnia, kiedy to lista osób, które zajęły na nim miejsce miała powędrować do Cardiff, miejsca wyboru gospodarza Euro.

Kwiecień

Maj

Czerwiec

 • Czerwiec rozpoczęliśmy od negatywnej decyzji UEFA ws. zwiększonej liczby stadionów-gospodarzy.Miała ona miejsce na spotkaniu organizacyjnym w Nyonie, dokąd udała się polsko-ukraińska delegacja. Poznaliśmy też tymczasowe logo Euro 2012, które miało obowiązywać do 2008 roku.
 • Przy Łazienkowskiej powiało optymizmem - prace nad stadionem Legii miały ruszyć już 6 grudnia. Taką obietnicę złożył prezes Legii Leszek Miklas na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Koszt obiektu miał wynieśc 360mln złotych, a przetarg na realizację projektu autorstwa grupy JSK, miał zostać ogłoszony na przełomie czerwca i lipca.
 • Wciąż gorący był temat Stadionu Miejskiego na ŁKS-ie. Ani Widzew, ani Łódzki Klub Sportowy nie chciały wspólnego molocha - podobnie jak tamtejsi radni, którzy sprzeciwili się tej decyzji. Oba kluby wolały pozostać na swoich, stopniowo modernizowanych obiektach.
 • W Warszawie przeciągały się prace nad Stadionem Narodowym. Pierwotny termin przyjmowania zgłoszeń na zaprojektowanie obiektu mijał 26 czerwca, ze względu na wciąż przybywających chętnych dano pracowniom czas do 13 lipca. Do 10 października, COS miał otrzymać od wyselekcjonowanych kandydatów gotowe koncepcje.

Lipiec

 • Lipiec rozpoczął się od wieści z Bielska-Białej - tam właśnie, Urząd Miasta ogłosił konkurs na koncepcję przebudowy Stadionu Miejskiego. Typowo piłkarski, zadaszony obiekt na 8-10 tysięcy miejsc, posiadający podgrzewaną płytę i oświetlenie miał powstać w latach 2008-2011.
 • W Krakowie, pomimo dokonania przez miasto odbioru trybuny D, wciąż opóźniał się termin udostępnienia jej kibicom. Było to spowodowane uwagami Wisły, która dopatrzyła się uchybień w sferze bezpieczeństwa widzów.
 • Po raz pierwszy pojawiła się koncepcja budowy Stadionu Narodowego na błoniach, obok Dziesięciolecia. Taką propozycję wyłożył Michał Borowski, dyr. gabinetu politycznego ówczesnej minister sportu Elżbiety Jakubiak. Zachowanie Stadionu Dziesięciolecia pozwalało uniknąć ryzyka, straty czasu i kosztów związanych z wywozem gruzu.
 • Rozpędu nabrała karuzela licencyjna. Drugą ligą wstrząsneła wiadomość o odrzuceniu przez komisję PZPN połowy wniosków, a w Orange Ekstraklasie bezdomne pozostawały Zagłębie Sosnowiec oraz Polonia Bytom. W nieco lepszej sytuacji znajdowały się dwa pozostałe beniaminki - Ruch Chorzów i Jagiellonia Białystok.

Sierpień

 • Sierpień wystartował od mocnego uderzenia - unieważniony został konkurs na projekt Stadionu Narodowego. Powodem jego anulowania, były znajdujące się w nim błędy, jak chociażby brak zdefiniowanej dokładnej lokalizacji obiektu. Rezygnacja z konkursu miała pomóc zaoszczędzić i czas, i pieniądze.
 • Rozpoczął się montaż podgrzewanej płyty na Stadionie Śląskim. 25 letnia płyta została zdjęta, a jej następczyni miała zadebiutować na meczu Polska-Belgia. Po nim, ona również miała zostać zdemontowana, a na jej miejsce miała wyrosnąć trawa wysiewana.
 • Prezes PZPN, Michał Listkiewicz "postraszył" Warszawę mówiąc, że w razie kolejnych opóźnień przy budowie Stadionu Narodowego, mecz otwarcia może być przeniesiony do innego miasta. Argumentował, że UEFA nie nakazuje by mecze otwarcia rozgrywane były w stolicy - w miejsce Warszawy, do gry mogły wejść Wrocław, Kraków, Gdańsk czy Poznań. Dwa miesiące później twierdził jednak, że nie ma możliwości zmiany gospodarza meczu otwarcia - kandydatura Warszawy została oficjalnie zatwierdzona przez UEFA.
 • Przy Reymonta rzuszyły prace nad budową pawilonu medialnego. Obiekt wart 12 mln zł, miał zostać ukończony przez firmę Budimex do połowy grudnia.

Wrzesień

 • Wojciech Obtułowicz przedstawił kolejną wizję stadionu Wisły Kraków. Bardziej masywny charakter przybrały trybuny wzdłuż boiska, swoją elewacją nawiązujące do historycznej kolumnady, takie rozwiązanie pozwoliło zrezygnować z odciągników podtrzymujących dach. Wyjście dla piłkarzy umiejscowione było w sąsiedztwie okrąglaka łączącego szatnie obu drużyn, znajdujące się w trybunach E i A.
 • W Lubinie, ruszyła modernizacja stadionu tamtejszego Zagłębia. Archaiczny obiekt miał zostać wyburzony równo z końcem roku, w styczniu 2008 miała ruszyć właściwa budowa. Nowoczesna konstrukcja, mieszcząca 16 300 widzów miała zostać ukończona do końca 2009 roku.
 • Przy Łazienkowskiej, przełożony został przetarg na budowę nowego stadionu Legii. Opóźnienie, zdaniem urzędników spowodowane było dbałością o szczegóły, tak by przetarg nie zawierał żadnych błędów czy niedociągnięć. Między innymi dlatego projekt i kosztorys jakie przekazało biuro architektoniczne zosłały odesłane do poprawki.

Październik

Listopad

 • Listopad rozpoczął się od wizytacji przedstawicieli UEFA w Polsce, w związku z Euro 2012. Po zakończeniu wizytacji miasta miały otrzymać raport ze wszystkimi sugestiami, wnioskami i zaleceniami.
 • Ekstraklasa S.A. rozpoczęła akcję "Stadion 2009". Miała ona na celu zwiększenie standardu pierwszoligowych obiektów. Poszczególne kategorie (elite, kategoria II i III) uzależnione były m.in. od wielkości miasta w jakim swoje mecze rozgrywa dany klub.
 • Po zmianie władz ponownie na tapetę powrócił temat zmiany lokalizacji Stadionu Narodowego - mianowicie, obiekt miał powstać w niecce Stadionu Dziesięciolecia. Taką koncepcje popierały pracownie Kuryłowicz i JSK, dwie z trzech wyselekcjonowanych przez Elżbietę Jakubiak do dalszych negocjacji.
 • W Bełchatowie ruszyła budowa trybuny północnej w miejscu obecnego sektora gości. Mieszcząca 1068 miejsc siedzących, trzynastorzędowa konstrukcja miała zostać oddana do użytku do końca listopada 2008.
 • Minister Mirosław Drzewiecki dokonał wyboru projektanta Stadionu Narodowego. Zadanie to przypadło pracowni JSK odpowiedzialnej za m.in. LTU Arenę w Dusseldorfie czy nowy Stadion Miejski we Wrocławiu. Minister Drzewiecki komplementując wybrany zespół podkreślił, że dysponuje on ogromnym doświadczeniem w projektowaniu obiektów sportowych, przy stosunkowo niewygórowanych wymaganiach finansowych. Nowy Narodowy miał być stadionem typowo piłkarskim, bez lekkoatletycznej bieżni.

Grudzień

A już jutro w serwisie ukaże się podsumowanie minionego roku za granicą, zapraszamy!

Reklama