Stadionowy rok 2007 na świecie - podsumowanie

źródło: własne; autor: Redakcja

Nie tylko w Polsce dużo uwagi poświęca się tematowi stadionów. Od Austrii po Zimbabwe w tym roku działo się bardzo wiele. Nowe projekty, konstrukcje oraz wielkie wydarzenia- te wesołe i te smutne. Oto najważniejsze z nich.

Reklama

Styczeń

 • W stadionowym podsumowaniu jak u Hitchcocka- na początku trzęsienie Ziemii, a potem napięcie już tylko rośnie. Na początku stycznia Dallas Cowboys zaprezentowali projekt swojego nowego stadionu. Największy w historii NFL, największy na świecie z rozsuwanym dachem, największy w pełni zadaszony stadion, największe przesuwne wrota. O jeszcze kilku jego rekordach pisaliśmy w styczniu.
 • Na spotkaniu z akcjonariuszami prezes Evertonu oświadczył, że klub powinien przeprowadzić się na nowy stadion. Razem z Tesco "Toffees" mają stworzyć kompleks sportowo-handlowy pod miastem, ponieważ władze Liverpoolu nie znalazły odpowiednio dużej działki. Zaraz po tym wybuchł sprzeciw ze strony samych akcjonariuszy, kibiców i mieszkańców malutkiego Kirkby, gdzie miałby powstać kompleks.
 • Tuż za miedzą pod lupą znalazł się prezes Liverpoolu, który potwierdził, że klub może zostać przejęty przez szejka Mohammeda i jego Dubai Holdings.Umożliwiłoby to w końcu budowę stworzonego już 7 lat temu projektu Stanley Park.
 • W niedalekim Edynburgu powody do radości miał rosyjski milioner Vladimir Romanov, właściciel Hearts. Jego klub po negocjacjach z miastem i pobliskimi instytucjami dostał pozwolenie na rozbudowę stadionu.
 • Francuski Lyon dał znak, że Stade de Gerland jest za mały. Co prawda, pojawiły się rozbieżności między klubem a władzami miasta, ale obie strony zgodziły się, że przyszła pojemność ma wynosić 55-60 tysięcy miejsc.

Luty

 • Po tragedii w Catanii olimpijska centrala we Włoszech podała, że tylko 4 stadiony spełniają wymogi bezpieczeństwa. Włosi postanowili zadziałać radykalnie- stadiony nie spełniające wymogów będą zamykane.
 • Na niczym spełzły wysiłki West Hamu by przejąć stadion olimpijski w Londynie po 2012 roku. Nie dość, że musiała na nim pozostać bieżnia, to jeszcze postanowiono zmniejszyć pojemność obiektu do 25 000. Chętny jest za to trzecioligowy Leyton Orient.
 • W chińskim Shenyangu urządzono pokazową rozbiórkę stadionu Wulihe. Choć został zbudowany niecałe 20 lat temu, władze postanowiły, że w jego miejscu stanie zupełnie nowy obiekt, na którym odbywać się będzie część imprez Olimpiady 2008.
 • W szwajcarskim Neuchâtel otwarto Stade de la Maladière. Obiekt na 12 000 mieszkańców jest perełką wśród europejskich stadionów. Pod trybunami znalazło się miejsce na dwupoziomową galerię handlową, centrum zintegrowanego ratownictwa, podziemny parking na prawie 1 000 aut i sale gimnastyczne.

Marzec

 • Autralijski gigant budowlany Multiplex przekazał ukończone Wembley angielskiej federacji piłkarskiej. Budowa tego stadionu była chyba najgłośniej opisywana ze wszystkich do tej pory. Dwa lata poślizgu, gigantyczny wzrost kosztów, osunięcie części dachu, nielegalni pracownicy, itd. Bukmacherzy przyjmowali nawet zakłady czy Wembley rzeczywiście powstanie.
 • Liverpool w lutym ogrodził teren pod nowy stadion, a w marcu wstrzymał inwestycję. Na wniosek nowych amerykańskich właścicieli, projekt miał zostać powtórnie przeanalizowany i udoskonalony.
 • Szkoccy kibice i sportowcy oprotestowali plany Edynburga, by zburzyć legendarny stadion Meadowbank. Jak się później okazało- skutecznie zablokowali budowę osiedla w miejscu obiektu.
 • Angielska Partia Konserwatywna zaproponowała powrót do miejsc stojących w Anglii. Pomysł wzbudził wiele kontrowersji, ale zdobył też spore popracie. Prezes Evertonu zadeklarował nawet, że jego klub może zainstalować barierki zamiast krzesełek jako pierwszy.

Kwiecień

 • Dwa niemieckie kluby ogłosiły, że przebudują swoje stadiony. Bayer Leverkusen chce nad trybunami Bayareny dobudować kolejną kondygnację i wszystko otoczyć nowym dachem na kształt tabletki aspiryny z napisem Bayer. Za to Werder Brema ma zamiar przebudować trybuny za bramkami, które obecnie są bardzo odległe od boiska.
 • Angielski klub Newcastle United chce powiększyć swój stadion. Jedna z trybun za bramkami ma uzyskać dodatkowe 7 000 krzesełek, a za nią powstanie wielki kompleks usługowy, zatrudniający aż 1 500 osób!

Maj

 • W Anglii niespokojnie. Okazało się, że główny stadion olimpiady 2012 może nie mieć zadaszenia. Pracownia HOK pokazała władzom wizualizację bez dachu, co wywołało wzburzenie wśród parlamentarzystów. Za to w Reading władze samorządowe zablokowały rozbudowę Madejski Stadium z powodu zbyt dużego ruchu, jaki miałby generować.
 • Jeden z największych klubów w Turcji doczekał się finalnego projektu dla swojego stadionu. Nowy obiekt dla Galatasaray opracowała firma ASP. Ma pomieścić 53 500 osób, będzie też miał zasuwany dach.
 • Konfederacja Piłkarska Ameryki Południowej oświadczyła, że stadiony w Wenezueli nie są gotowe na organizację Copa America.
 • Wizja nowego stadionu pojawiła się także w Brugii. Club Brugge zbadali rynek- okazało się, że są w stanie sprzedać nawet 40 000 karnetów. Powstał więc projekt obiektu na 45 000 miejsc.

Czerwiec

 • W zambijskim mieście Chililabombwe zginęło 12 osób. Po efektownym zwycięstwie 3:0 nad DRK kibice, dla których brakło miejsca na stadionie, próbowali sforsować bramki wejściowe i z pozostałymi świętować zwycięstwo. Część kibiców obecnych na trybunach próbowała je opuścić, co doprowadziło do stratowania 12 osób i obrażeń u kilkudziesięciu innych. To największa tragedia w tym roku.
 • Z Afryki dotarła też dobra wiadomość- zagrożony stadion w Kapsztadzie miał 5 tygodni zapasu nad harmonogramem. Mimo to zostanie oddany do użytku niecałe pół roku przed Mundialem w 2010 roku, po wszystkich terminach wyznaczonych przez FIFA.
 • Kolejna tragedia- tym razem w Buenos Aires. Kibic zginął w zamieszkach na meczu Nueva Chicago z Tigre.

Lipiec

Sierpień

 • Angielskie Derby County chce rozbudować swój stadion. Nie o kolejne miejsca siedzące, a kompleks Pride Plaza, w którym ma się znaleźć hotel, biura, sklepy i restauracje. Inwestycja warta 20mln funtów da pracę 250 osobom, a klubowi pomoże w gromadzeniu funduszy na działalność.
 • Stolica Zimbabwe została sparaliżowana sportowo. Narodowy stadion w przebudowie, drugi co do wielkości przechodzi zmianę murawy. Bez stadionu zostały 4 pierwszoligowe kluby z Harare. Jedyna opcja to zaniedbany obiekt na 15 000, ale sam klub Dynamos przeciętnie gromadzi dwukrotnie więcej widzów.
 • Prezes Evertonu mógł odetchnąć z ulgą. Co prawda wciąż musi się liczyć z oporem części społeczności w Liverpoolu i Kirkby, ale otrzymał olbrzymi atut- poparcie kibiców. Przeprowadzkę do Kirkby w ankietach poparło 59% z kibiców, do których klub rozesłał ankiety. Łącznie ankietowanych było 36 000 fanów!

Wrzesień

 • Camp Nou będzie przebudowane, a projekt przygotuje wielki architekt Norman Foster- tak zadecydowało jury międzynarodowego konkursu. Po modernizacji stadion będzie całkowicie zadaszony. Pojemność może wzrosnąć do nawet 107 000 miejsc.
 • Władze Zambii zadecydowały, że na północy kraju powstanie nowy stadion na 40 000 widzów. Obecnie stadion narodowy grozi katastrofą, a na drugim "najlepszym" obiekcie w czerwcu zginęło 12 osób.
 • Olympique Lyon prezentuje projekt nowego stadionu. Kompleks o roboczej nazwie OL Land stanie pod miastem. Głównym elementem będzie "diamentowy" stadion dla 60 000 widzów. Poza tym znajdą się tam hotele, centrum treningowe, konferencyjne i wiele innych budynków.
 • Arsenal przedstawił wyniki finansowe po roku od otwarcia Emirates Stadium. Choć stadion nie osiągnął jeszcze optymalnej wydajności, na każdym meczu klub zarabia przeciętnie 3 mln funtów!

Październik

Listopad

 • Wielki strajk robotników miał sparaliżować prace w RPA. Po burzliwych mediacjach udało się problem rozwiązać. Nad stadionami w RPA pracuje niemal bez przerwy kilkanaście tysięcy pracowników. Najwięcej (na świecie), bo aż 3 000, w Johannesburgu.
 • Everton znów w opałach. Tym razem pojawił się inwestor, który w tym samym miejscu, co Everton i Tesco, chce zbudować centrum handlowe. Byłoby ono znacznie mniej uciążliwe, niż wielki kompleks piłkarsko-handlowy i dlatego zyskało poparcie części mieszkańców Kirkby.
 • Kolejna tragedia na stadionie. Tym razem we wschodniej Brazylii runęła część trybun stadionu. 8 osób zginęło, a przynajmniej 150 zostało rannych.

Grudzień

 • Politycy w Belfaście znów podgrzali atmosferę wokół nowego stadionu narodowego. Na specjalne spotkanie z przedstawicielami władz Ulsteru przyjechali z Anglii architekci HOK Sport. Przywieźli ze sobą projekt nowego stadionu, jaki miałby stanąć na miejscu więzienia Maze. Ale pocałowali klamkę i projekt przekazali mediom, ponieważ politycy zajęci byli kłótniami i nie przygotowali się do spotkania.
 • W Stambule wydarzenie historyczne. Po ponad dekadzie oczekiwania rozpoczęła się budowa stadionu Galatasaray. Powstanie na Wzgórzu Lwa (Aslantepe)- tak wzniesienie nazwali kibice Galaty.
 • Liverpool wciąż nie może budować nowego stadionu. Tym razem okazało się, że przyjęty wcześniej projekt będzie za drogi w realizacji. W tej chwili specjaliści próbują go "odchudzić".
 • Władze VfB Stuttgart mają problem z przebudową stadionu. Miłośnicy lekkoatletyki zebrali 32 000 podpisów w obronie bieżni i udało im się zablokować zmiany.

Reklama