Pierwszy stadion na Euro 2012 gotowy

źródło: onet.pl / PAP; autor: qvist

Praktycznie zakończono budowę nowoczesnego stadionu na 32 tys widzów Dniepropietrowsku, zaś w szybkim tempie jest budowany obiekt w Doniecku, który ma pomieścić 50 tysięcy kibiców - poinformował konsul generalny Ukrainy w Krakowie Michał Brodowicz podczas odbywającej się w tym mieście konferencji "Eurolog '2012".

Reklama

Otwarcie stadionu w Dniepropietrowsku jest zaplanowane na marzec 2008 roku. Szybko przebiega także budowa stadionu na 50 tys miejsc w Doniecku. Koszt tej inwestycji to około 200 milionów euro. Będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych Europy. Jest już również przygotowany projekt rekonstrukcji Stadionu Olimpijskiego w Kijowie na 73 tys widzów, na którym zostanie rozegrany mecz finałowy mistrzostw Europy w 2012 roku - powiedział w poniedziałek w Krakowie Brodowicz.

Dodał, że przygotowane są już plany dotyczącego budowy nowoczesnego stadionu we Lwowie oraz remontu istniejących obiektów w miastach rezerwowych - Charkowie i Odessie. Na rozbudowę i rekonstrukcję infrastruktury sportowej na Ukrainie przewidujemy przeznaczyć 750 milionów dolarów - dodał Brodowicz.

Według Brodowicza w 2007 roku Ukraina skupiła się jednak głównie na sprawach organizacyjnych, zaś 2008 r. będzie stał pod znakiem działań praktycznych.

Już 19 kwietnia 2007 roku Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o organizacji i przeprowadzaniu finałów mistrzostw Europy w 2012 roku. W maju powołano Radę Koordynacyjną, której szefem został prezydent Ukrainy oraz Komitet Organizacyjny kierowany przez premiera. Rząd postanowił także powołać Agencję Narodową do Spraw EURO 2012, która rozpocznie swoją działalność na początku 2008 roku. Będzie to centralny organ koordynujący wszystkie przedsięwzięcia związane z EURO 2012 - powiedział Brodowicz.

Poinformował też, iż rząd przyjął centralny plan przygotowań do tej imprezy. Łączna planowana wartość wszystkich projektów związanych z organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku - na Ukrainie wyniesie 25 miliardów dolarów. Rząd naszych sąsiadów przyjął założenie, że inwestycje związane z EURO 2012 w 10 procentach będą dotowane przez budżet państwa.

Eurolog '2012 to nazwa dwudniowej konferencji w Krakowie z udziałem przedstawicieli świata polityki, biznesu, turystyki i mediów, która ma m.in. pomóc odpowiedzieć na pytanie Jak wygrać Euro-2012?.

Reklama