Estudio Lamela zaprojektuje stadion Cracovii

źródło: własne; autor: Michał

Doświadczone hiszpańskie biuro Estudio Lamela i firma inżynieryjna Sener Ingeneria będą odpowiedzialne za nowy projekt stadionu "Pasów". Zapraszamy do zapoznania się z dotychczasowym dorobkiem Hiszpanów.

Reklama

Wiodącą postacią biura jest uzany hiszpański architekt Antonio Lamela, zdobywca prestiżowej brytyjskiej nagrody Stirling Prize. Krakowski stadion Hiszpanie będą opracowywać z polską filią, podobnie jak projekt stadionu dla Wrocławia, który startował w międzynarodowym konkursie. Uległ jednak propozycji niemieckiego JSK. Mimo braku sukcesów na polskim rynku, Estudio Lamela należy do elity w Hiszpanii, gdzie prowadziło już wielkie realizacje. Oto krótka lista najważniejszych prac Hiszpanów:

  • Estadio Santiago Bernabeu, Madryt. Trudno o bardziej znany stadion na Półwyspie Iberyjskim- Estudio Lamela jest odpowiedzialne za trzy ostatnie rozbudowy i modernizacje stadionu Realu Madryt (1988, 1993, 2003).
  • Estadio Son Moix (ONO Estadi), Majorka. Obiekt dla Realu Mallorca na 23 500 miejsc nie tylko został zaprojektowany przez Hiszpanów. Sześć lat po jego otwarciu, w 2005 roku, przedstawili oni projekt rozbudowy stadionu. Miałby zyskać nie tylko dodatkowe miejsca, ale też olbrzymi kompleks biurowo-handlowy.
  • Estadio Nuevo Las Gaunas, Logrono. To jedna z wczesnych realizacji "stadionowych" (1998). Stadion ma pojemność 16 000 miejsc, czyli najbliżej mu rozmiarami do nowego obiektu Cracovii.
  • projekt rozbudowy Estadio Ramon Sanchez Pizjuan, Sevilla. Rok temu Lamela przedstawił wizję rozbudowy stadionu Sevilli. Wskutek zmian obiekt miałby trójpoziomowe trybuny wokół całego boiska i pojemność ok. 60 000 kibiców.
  • Estadio Nueva Romareda, Saragossa. W tej chwili projekt stadionu dla 42 500 kibców jest w trakcie realizacji. Jego otwarcie jest planowane na początek 2008 roku. Piłkarska arena została tu połączona z kompleksem biurowym.

To jeszcze nie wszystko- EL jest też odpowiedzialne za wielkie kompleksy treningowe Realu Madryt (gotowy) i Valencji (w planie). Swoje prace Hiszpanie prezentowali także w licznych konkursach, m. in. na stadiony w Murcii, Jaen, Oviedo, Alicante, Almerii czy wreszcie we Wrocławiu. Najciekawsze z nich możecie zobaczyć i skomentować na naszym forum internetowym. Zapraszamy!

Reklama