Projektant Stadionu Narodowego zostanie wybrany na początku tygodnia

źródło: PAP

Wybór projektanta Stadionu Narodowego w Warszawie, na którym rozgrywane będą mecze piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, nastąpi w najbliższy poniedziałek lub wtorek - poinformowała minister sportu i turystyki Elżbieta Jakubiak na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Reklama

- Do rozmów przystąpiło 16 polskich i zagranicznych konsorcjów z 25, do których wysłaliśmy zaproszenia. Ostatnie spotkania z firmami są zaplanowane na niedzielę 11 listopada. Wybór architekta nastąpi w poniedziałek lub wtorek - powiedziała Jakubiak.

Wybór projektanta stołecznego stadionu nie oznacza natychmiastowego podpisania z nim kontraktu na realizację zadania. - Muszą zostać wynegocjowane warunki umowy, takie jak koszt całościowy, termin zakończenia, sposób kontroli przez spółkę Narodowe Centrum Sportu, a także wysokość kar za niedotrzymanie jej zapisów - dodała. Mistrzostwa Europy, których organizatorem za pięć lat będzie Polska i Ukraina, to jednak nie tylko sprawa obiektu w stolicy. - Samorządy i prywatni przedsiębiorcy zaproponowali 480 inwestycji w 12 kategoriach związanych z Euro 2012. Dotyczą one 61 polskich miast. Propozycje dotyczą m.in. 19 projektów stadionów, 81 baz pobytowo-treningowych, 25 hoteli, 115 odcinków dróg, 67 odcinków kolei, 75 lotnisk czy 23 dotyczących bezpieczeństwa - przyznała.

Jakubiak pełni swoją funkcję od 23 lipca. W czasie kadencji powołała do życia spółki ściśle związane z mistrzostwami Starego Kontynentu: "Narodowe Centrum Sportu", będące inwestorem zastępczym ministra sportu ws. budowy Stadionu Narodowego w Warszawie oraz "PL 2012", generalnego koordynatora projektu piłkarskich ME w Polsce.

- Obie spółki zostaną zarejestrowane do czasu mojego odejścia - zapewniła Jakubiak.

Podsumowując swoją pracę minister oświadczyla: - Cele, które wyznaczyłam do grudnia, zrealizowałam w 90 procentach. Nie zdążyłam m.in. dokończyć negocjacji umowy z firmą, która przygotowywała dla nas specjalny sposób zarządzania tak wielkim projektem.

Autor: Batłomiej Zborowski / PAP, 08.11.2007

Reklama