Nowe projekty: Singapore Sports Hub (zobacz!)

źródło: własne / SingaporeGold / SSHC

Konkurs na narodowy kompleks sportowy dla Singapuru wkroczył w decydującą fazę. Wymogi odnośnie stadionu zbliżone do tych warszawskich (55 000 miejsc), ale całość robi wręcz piorunujące wrażenie. Rozsuwany dach, iluminacje, infrastruktura umożliwiająca uprawianie kilkunastu sportów jednocześnie, a łącznie kilkudziesięciu. Do tego olbrzymie przestrzenie rekreacyjne i komercyjne. Szczegółowo opisujemy dwa z trzech finałowych projektów tego światowej klasy kompleksu.

Reklama

Władze Singapuru postanowiły nawiązać współpracę w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego z inwestorem. W zamian za wybudowanie sportowo-rekreacyjnego kompleksu, zwycięzca konkursu będzie jego operatorem przez 25 lat. Głównym założeniem jest modernizacja istniejącego krytego stadionu i budowa zupełnie nowego obiektu na 55 000 miejsc z rozsuwanym dachem. Przy nim mają powstać olimijska pływalnia (widownia na 6 000 miejsc), hala widowiskowa (3 000 miejsc) i kilkanaście mniejszych obiektów wraz z kompleksem rekreacyjno-komercyjnym. Wart miliard $ kompleks ma być gotowy w połowie 2011 roku. Na początku listopada swoje prace przedstawiły 3 konsorcja, które weszły do finału:

1. Singapore Sports Hub Consortium

Za kształt tego projektu odpowiedzialne są światowy potentat Arup i DP Architects, które wchodzą w skład konsorcjum. Dominującym elementem, zgodnie z założeniem, jest główny stadion na 55 000 z możliwością powiększenia do 70 000. Jego bryła stanowi prawie idealną kopułę (prawie 80m wysokości), poza wyciętym fragmentem fasady od strony zatoki. Dzięki otwarciu obiektu na akwen, widzowie mogą podziwiać efektowną panoramę dzielnicy biznesowej miasta.

System rozsuwanego dachu działa podobnie do tego w japońskiej Oicie. Dwa olbrzymie skrzydła w ciągu kilkunastu minut mogą ochronić widzów przed upałem lub deszczem. Jak informują twórcy, całkowita grubość rozsuwanej części dachu to jedynie 2m- najmniej na świecie. Ale poza oczywistą rolą, rozsuwane zadaszenie w nocy staje się też miejscem wspaniałych iluminacji. Można na nim odtworzyć dowolny obraz lub animację, a od wewnętrznej strony może zmienić się w dwa olbrzymie telebimy!

Pracownia Arupa szczyci się też, że jest to pierwszy na świecie stadion zaprojektowany specjalnie dla tropikalnego klimatu. Nie ma w nim klimatyzacji- ta byłaby niezwykle droga i energochłonna. Mimo to, każdy widz może liczyć na przyjemny powiew- niezależnie od pogody. Za każdym z 55 000 siedzisk ma się znaleźć nadmuch, który pozwoli utrzymać temperaturę w całej strefie dla widzów na poziomie 23 stopni. To rozwiązanie zużyje jedynie 10% energii potrzebnej dla systemu klimatyzacji, dzięki czemu stadion może liczyć na miano "zielonego", czyli przyjaznego dla środowiska.

Klimatyzacji nie będzie na samym stadionie, będzie za to na olbrzymim krytym torze go-kartowym. Poza torem pływalnia, dwie widowiskowe hale (każda na 3 000 widzów), cztery boiska do koszykówki, park wodny, olimpijski tor do spływów górskich, efektowny skatepark, w pobliskiej zatoce tory dla zawodów wioślarskich i kajakowych. Wszystkie te obiekty połączy ze sobą promenada z rozbudowaną infrastrukturą komercyjną. Centrum ma żyć nie tylko przez 7 dni w tygodniu, ale także przez całą dobę! Na samym tylko stadionie planowane są rozgrywki dwóch zespołów piłkarskich, imprezy lekkoatletyczne, mecze rugby, krykieta, w przyszłości może footballu amerykańskiego i baseballu. Do tego konferencje, koncerty, parady, zawody motocyklowe czy monster trucks. (prezentacja wideo pod tekstem)

2. SingaporeGold Consortium

Za architektoniczną część tej propozycji odpowiada kolejny gigant- HOK Sport. Podobnie, jak w przedstawionym wyżej projekcie- stadion jest otwarty na zatokę i dzielnicę wysokościowców. W tym przypadku jeszcze dosłowniej- boisko jest prawie równe z taflą wody, dając efekt płynnego przejścia na zewnątrz. Istnieje opcja powiększenia obiektu do 80 000 i "wprowadzenia" zatoki na stadion. Boisko z bieżnią byłoby wtedy nadbudowane nad powierzchnią wody i mogłoby chować się pod trybunami. Wówczas największe imprezy sportów wodnych mogłyby odbywać się dosłownie przy trybunach dla widzów. Szanse na to jednak są minimalne, ponieważ już teraz stadion może kosztować ok. 1 miliarda $.

Stadion nie musi być zawsze otwarty na miasto- przeciwnie. Dwie przesuwne ściany zamykają obiekt od ziemi, a trzy rozsuwane płaty dachu od góry. Wówczas stadion jest całkowicie niezależny od warunków atmosferycznych. Jednak, podobnie jak propozycja SHC, projekt dostosowano do parnego klimatu Singapuru. Głównej roli nie pełni tu skomplikowany system klimatyzacji czy wentylacji. Dzięki kształtowi podkowy otwartej na morze, chłodna bryza w naturalny sposób obiega stadion i zapewnia komfortowe warunk oglądania imprez.

Według tej koncepcji niemal wszystkie funkcje kompleksu skupią się wzdłuż nadbrzeża. To tam staną hale, olbrzymi kompleks handlowy ze sklepami wielkopowierzchniowymi i hotel z 200 pokojami. Do tego centrum medycyny sportowej, Muzeum Sportu, centrum sportów ekstremalnych, park wodny i centrum naukowe.

3. Alpine - Mayreder

Trzecim projektem jest propozycja organicznego centrum, w którym wszystkie główne obiekty pokryć ma lekka membrana, a dodatkowa infrastruktura ma zostać ukryta pod skwerami i parkami tak, by kompleks miał parkowy charakter. Zapraszamy do prezentacji wideo wszystkich trzech projektów:

Reklama