Wrocławski stadion jak chiński lampion

źródło: Gazeta.pl

W sobotę rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny wrocławskiego stadionu na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku. Zwyciężył obiekt przypominający kształtem chiński lampion. W całości osłonięty zostanie przezroczystą pokrywą z włókna szklanego, którą w zależności od meczu będzie można rozświetlać w dowolnych barwach - na przykład narodowych.

Reklama

Zwycięski projekt opracowała niemiecka firma J.S.K., która wcześniej była autorem obiektu w Duesseldorfie, a teraz rozbudowuje wrocławski terminal lotniczy.

Stadion pomieści 44 tysiące widzów. Jego koszt jest szacowany na 466 milionów złotych. Obiekt stanie na wrocławskich Maślicach, na 21 hektarowej działce przy ulicy Drzymały. Do finału konkursu na projekt stadionu komisja zakwalifikowała 15 prac. Wizja firmy J.S.K. zwyciężyła jednogłośnie. Za swoją autorską pracę J.S.K otrzyma 5-10 procent z 466 mln złotych. W skład komisji weszli przedstawiciele wrocławskiego Urzędu Miejskiego, architekci oraz dwaj niemieccy specjaliści współpracujący wcześniej przy budowie stadionów w Monachium, Berlinie, Wolfsburgu, Gelsenkirchen, Moskwie i Zagrzebiu.

-To jest to, o czym marzyliśmy - mówił zadowolony prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. - Stadion jest bardzo funkcjonalny, oprócz meczów piłkarskich, organizować będziemy tam wielkie koncerty muzyczne. W kompleksie stadionu znajdą się miejsca na biura, sale konferencyjne i restauracje - opowiadał Dutkiewicz.

Swoją konstrukcją stadion przypomina chiński lampion. Trybuny zbudowane będą z betonu i stali, a całość osłonięta zostanie przezroczystą pokrywą z włókna szklanego. Przezroczysty będzie również dach obiektu, który osłoni wszystkie miejsca dla widzów. Taki projekt pozwoli na całkowite oświetlenie stadionu z zewnątrz w dowolnych barwach.

- Kiedy mecze będzie rozgrywał Śląsk Wrocław stadion rozświecił się na zielono- biało -czerwono, a kiedy zagra tu reprezentacja Polski, na biało- czerwono - tłumaczył Dutkiewicz.

Rozświetlony obiekt będzie widoczny z bardzo daleka. Podobne rozwiązania iluminacyjne zastosowano między innymi na jednym z najnowocześniejszych stadionów świata - Allianz Arena w Monachium. Wysokość obiektu wyniesie około 35 metrów, a trybuny będą wznosiły nad murawą boiska pod takim kątem, że widoczność z trybun będzie doskonała.

- Wierzę, że ten obiekt stanie się nowym architektonicznym symbolem Wrocławia. Do konkursu zgłoszono wiele efektownych projektów, ale niektóre z nich ocierały się o efekciarstwo. Zwycięski jest i efektowny i funkcjonalny- obrazowo opowiadał Piotr Fokczyński, architekt miejski Wrocławia.

Teraz rozpoczną się przygotowania budowlane i prace geologiczne. Budowa stadionu ruszy w połowie 2008. Zakończenie przewidziane jest na jesień 2010.

Wrocław jest jednym z miast organizatorów Piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012, które przeprowadzone będą w Polsce i na Ukrainie. W Polsce, oprócz Wrocławia, mecze rozgrywane będą w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Poznań na Euro 2012 modernizuje istniejący już stadion Lecha, Warszawa i Gdańsk na razie mają tylko wytypowane miejsca, na których zbudowane będą nowe obiekty.

Autor: Artur Brzozowski, Gazeta.pl (Wrocław), 21.10.2007.

Reklama