Poznań był bez szans?

źródło: własne; autor: Michał

Władze miasta zgłosiły stadion Lecha do organizacji finału Pucharu UEFA w sezonach 2009/2010 i 2010/2011. Od początku bardziej realna była druga data. Jak się okazuje nie dość realna dla UEFA- razem z Tbilisi i Tel Awiwem Poznań wylądował poza finałową listą. Prezentujemy pełną listę kandydatów.

Reklama

UEFA wybiera organizatorów meczów finałowych od razu na dwa lata. Wyboru dokona podczas posiedzenia w Liechtensteinie 27/28 marca 2008. Tymczasem kilka dni temu z 16 zgłoszonych obiektów w walce zostało już tylko 11. Władze polskiego miasta zapowiadają walkę z "listy rezerwowej", a szanse na powrót do gry daje im również prezes PZPN. Trudno jednak oczekiwać, by Stadion Miejski w Poznaniu mógł rzeczywiście zawalczyć z europejskimi konkurentami. W rywalizacji pozostała bowiem tylko ścisła europejska czołówka. Oto pełne listy stadionów-kandydatów.

Finały Pucharu UEFA:

 • Veltins Arena, Gelsenkirchen (zgłoszony na finał 2010). Należy do grona tzw. "sześciogwiazdkowych" obiektów. Nie tylko spełnia wszystkie możliwe wymogi, ale wytycza nowe standardy. Nad trybunami zawieszony jest dach, który w razie niepogody zamienia stadion w halę, zasuwając się nad murawą. Z tego powodu mogą wystąpić problemy z małym nasłonecznieniem murawy i jej wentylacją. Odpowiedzią na to jest system wysuwania murawy poza stadion tak, by mogła rosnąć na otwarej przestrzeni, kiedy nie ma meczów. Zaledwie kilka stadionów na świecie może się pochwalić podobnym rozwiązaniem.
 • Stadionul National, Bukareszt (widoczny na dole strony, zgłoszony na finał 2011). Budowa tego stadionu jest we wstępnej fazie- zwycięskie konsorcjum firm Astaldi/Max Boegl dopiero rozpoczyna rozbiórkę wałów starego Lia Manoliu. Na jego miejscu do 2010 stanie typowo piłkarski obiekt na 55 000 miejsc, spełniający restrykcyjne normy UEFA.
 • Lansdowne Road, Dublin (zgłoszony na finał 2011). Jeszcze przed zakończoną już rozbiórką poprzednika i wkopaniem pierwszej łopaty irlandzka federacja piłkarska dostała zapewnienie od UEFA, że po ukończeniu budowy stadion otrzyma finał klubowych pucharów. A budowa ma się skończyć w 2009 roku. Nowy obiekt na 50 000 miejsc spełnia najwyższe normy, a za projekt odpowiedzialny jest światowy lider w tej dziedzinie- firma HOK Sport.
 • Nordbank Arena, Hamburg (zgłoszony na finał 2011). Stadion w Hamburgu (do niedawna AOL Arena) nie tylko ma wymagane na finał Pucharu UEFA 4 gwiazdki, ale mógłby się jeszcze ubiegać o najważniejszy mecz Ligi Mistrzów. Choć zainaugurowano go w 1953 roku, pod koniec minionego stulecia został zbudowany od podstaw i w tej chwili należy do ścisłej czołówki nie tylko Niemiec, ale i Europy.
 • Emirates Stadium, Londyn (zgłoszony na finał 2011). Od inauguracji w 2006 roku jest pełny na każdym ligowym meczu. 60 000 kibiców będzie również miało szansę usiąść na trybunach londyńskiego obiektu za niespełna 4 lata, ponieważ nowy dom Arsenalu należy do głównych faworytów w rywalizacji. Jest wzorem pod względem infrastruktury pod trybunami- na każdym meczu Kanonierzy zarabiają 3mln funtów! Jako jeden z niewielu obiektów oferuje całe dwa pierścienie trybun wokół boiska VIP-om i klientom biznesowym (2. i 3. poziom), a przy wyborze finałowego stadionu obsługa najważniejszych gości ma niebagatelne znaczenie.
 • Estadi Olímpic de Montjuic, Barcelona (zgłoszony do finału 2011). Stadion ze Wzgórza Żydów organizował już imprezy Olimpiady w 1992 roku. Jest systematycznie modernizowany, pojawiają się pomysły jego przebudowy. Należy do prestiżowego grona stadionów, które otrzymały od UEFA 5 gwiazdek. Na co dzień mecze rozgrywa u Espanyol.
 • Stadion Miejski w Poznaniu (WYELIMINOWANY, zgłoszony do finałów 2010 i 2011). Stadion gromadzący największą publiczność w Polsce, w przebudowie od 2004 roku. Projekty zmieniały się już kilkakrotnie, obecnie wciąż nie wiadomo jaka będzie ostateczna pojemność obiektu. Poznań liczył na wysokie dofinansowanie inwestycji z Budżetu Centralnego, jednak ministerstwo zaoferowało tylko 20% pomocy, co nie pozwala miastu realizować ani ambitniejszego planu (50 000+), ani nawet uboższego (45 000+).
 • Stadion Borysa Paichadze, Tbilisi (WYELIMINOWANY, zgłoszony do finałów 2010 i 2011). Historyczny obiekt w stolicy Gruzji należał do najlepszych po tej stronie Żelaznej Kurtyny. W ostatnich latach jest systematycznie modernizowany. Niegdysiejsza pojemność ponad 100 000 kibiców dziś spadła już do 54 630 po zainstalowaniu krzesełek.
 • Ramat-Gan, Tel Awiw (WYELIMINOWANY, zgłoszony na finały 2010 i 2011). Chyba najsłabszy z kandydatów- stadion bez zadaszenia, z większością trybun wzniesionych na wałach. Nie ma klubu-użytkownika, pełni funkcję narodwego stadionu Izraela.

Finały Ligi Mistrzów

 • Olympiastadion, Berlin (zgłoszony na finał 2010). Historyczny stadion wzniesiony na zlecenie Adolfa Hitlera w 1936 roku. Modernizowany na przestrzeni lat, zyskał zadaszenie i nową infrastrukturę w 2004 roku, przed Mundialem 2006. Był najważniejszym, finałowym obiektem tej imprezy. Należy do nielicznych stadionów, które spełniają najnowsze wymogi UEFA i bez przeszkód będzie mógł starać się o organizację finałów a nadchodzących latach.
 • Wembley, Londyn (zgłoszony do finałów 2010 i 2011). Bez wątpienia jeden z faworytów- należy do największych i najdroższych stadionów w historii. Podobnie jak w przypadku Irlandii, angielska federacja z wyprzedzeniem otrzymała deklarację od UEFA, że nowe Wembley otrzyma organizację któregoś z prestiżowych finałów. W tym przypadku wydaje się to bardziej naturalne- nie ma chyba kibica na Świecie, który nie znałby tego kultowego obiektu- Świątyni Futbolu. Może się więc zdarzyć, że w jednym roku oba klubowe finały odbędą się w Londynie.
 • Santiago Bernabeu, Madryt (zgłoszony do finału 2010). Podobnie, jak w przypadku Wembley- stadion kultowy. Stoi na bardzo ciasnej działce w stolicy Hiszpanii, dlatego wszystkie modernizacje, które miały miejsce na przestrzeni lat polegały na nadbudowywaniu kolejnych kondygnacji. Obecnie obiekt należy do najwyższych stadionów świata, a jego trybuny do najbardziej stromych. Pojemność to ponad 80 000 miejsc.
 • Allianz Arena, Monachium (zgłoszony do finału 2011). Zamyka bardzo silną niemiecką grupę 4 stadionów-kandydatów. Wielkie dzieło Herzoga i de Meurona bywa już w tej chwili uznawane za przełom w podejścu do stadionów. Łączenie dachu i fasady od otwarcia tego stadionu staje się coraz bardziej popularne na świecie, podobnie jak nadawanie tzw. "dętkom" czy "oponkom" deseni lub podświetlanie całej konstrukcji.
 • Valencia Stadium, Walencja (zgłoszony do finału 2011). Wyraźnie wpływ projektu Allianz Arena widać właśnie w Walencji, gdzie szklana eliptyczna bryła stadionu poprzecinana jest uskokami tak, jak rzeki dzielą to hiszpańskie miasto. W tej chwili trwają jeszcze prace ziemne na budowie obiektu, ma być skończony w 2009 roku. Pomieści 75 000 kibiców.
 • Amsterdam Arena (WYELIMINOWANY, zgłoszony do finałów 2010 i 2011). Najnowocześniejszy stadion w Holandii, w światowej czołówce. Po otwarciu w 1996 był największym obiektem z rozsuwanym dachem na Świecie. Jest uznawany za punkt zwrotny w historii budowy stadionów. Operatorem jest spółka, która organizuje na obiekcie przeróżne wydarzenia kulturalne i sportowe, a piłkarskim użytkownikiem jest Ajax Amsterdam.
 • Hampden Park, Glasgow (WYELIMINOWANY, zgłoszony do finału 2011). Narodowy stadion Szkocji, rok temu oglądaliśmy pojedynek Sevilli i Espanyolu w finale Pucharu UEFA właśnie na tym obiekcie. Poczciwy staruszek oddany do użytku ponad 100 lat temu widział chyba wszystko. Liczba widzów sięgała tu 150 000, obecnie to już tylko niewiele ponad 50 000. Szanse na organizację kolejnych finałów w tym miejscu spadają z roku na rok, ponieważ liczba nowych stadionów walczących o rywalizację rośnie bardzo szybko, a ich poziom przewyższa szkockiego weterana.

Reklama