Warszawa: Ruchy w sprawie stadionu

źródło: tvn24.pl / PAP; autor: Michał

Za kilka dni powstanie specjalna spółka, której zadaniem będzie budowa Stadionu Narodowego w Warszawie. Niebawem powstanie również kolejna spółka odpowiedzialna za całość przygotowań do Euro 2012.

Reklama

Prace przygotowawcze na terenie przyszłego stadionu narodowego trwają cały czas - zapewniła minister sportu i turystyki Elżbieta Jakubiak po poniedziałkowym spotkaniu z mazowieckim komitetem organizacyjnym Euro 2012. Kupcy ze Stadionu X-lecia mają go opuścić do końca września. Na razie nie jest jeszcze znana dokładna data powstania spółek, ani to, w jaki sposób będą one realizowały powierzone im zadania.

Elżbieta Jakubiak poinformowała członków mazowieckiego komitetu Euro 2012 o zmianach w procedurach zamówień i przepisów dotyczących wydawania pozwoleń na inwestycje związane z mistrzostwami, jakie zawarte są w ustawie o przeprowadzeniu finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Mazowiecki komitet organizacyjny Euro 2012 ma jak najszybciej przedstawić wykaz przedsięwzięć związanych z organizacją mistrzostw tak, by mogły one być wpisane do rozporządzenia Rady Ministrów i zrealizowanwe na mocy ustawy o Euro. Minister Jakubiak powiedziała, że przygotowuje już specjalne rozporządzenie, w którym na pierwszym etapie realizacji znajdzie się osiem inwestycji. Jednym z tych ośmiu przedsięwzięć będzie budowa targowiska przy ul. Radzymińskiej w Warszawie przeznaczonego dla kupców handlujących na Stadionie X - lecia. Elżbieta Jakubiak mówi, że sprawa kupców została wpisana na listę priorytetów, ponieważ problem ten trzeba rozwiązać pokojowo.

Minister podkreśliła jednocześnie, że rozmowy z kupcami dotyczą tylko tej licznej grupy przedsiębiorców, którzy prowadzą legalną działalność. Jej zdaniem do rozwiązania problemu dzikiego handlu czy nielegalnego obrotu pirackimi płytami powołane są inne służby państwowe. Sądzę, że za pół roku będzie już widać postęp na nowym targowisku - powiedziała.

Do problemu targowiska przy Radzymińskiej odniósł się także wojewoda mazowiecki Jacek Sasin, który protesty władz dzielnicy Targówek i części mieszkańców przeciwko budowie targowiska nazwał niezrozumiałą i dziwną akcją. Jego zdaniem jest to próba storpedowania inwestycji, bez której nie mogą ruszyć prace przy Stadionie Narodowym. W opinii Sasina cywilizowane targowisko, z zapleczem sanitarnym i ochroną, nie będzie w żaden sposób zagrażało mieszkańcom dzielnicy. Jak podkreślił, sam mieszka w pobliżu planowanego placu targowego i ani on sam, ani jego rodzina i sąsiedzi nie wyrażają obaw o swe bezpieczeństwo.

Elżbieta Jakubiak zapowiedziała, że już w czwartek spotka się z prezydentami miast, wojewodami i marszałkami województw, gdzie mają powstać obiekty na Euro 2012, aby poinformować zainteresowanych o uproszczonej procedurze zamówień, głównie na projekty stadionów. Projektanci stadionów muszą być wyłonieni do końca bieżącego roku, inaczej nie ma możliwości zrealizowania tych obiektów w terminie - podkreśliła minister sportu.

Reklama