Twórcy Stadionów 3: Punktacja

źródło: własne

Nieubłaganie zbliża się 20 października. Po tym dniu rozpoczniemy ocenianie nadesłanych prac, ale już dziś przedstawiamy zarys punktacji, wg której będziemy oceniać Wasze projekty.

Reklama

Podobnie jak poprzednio, w trzeciej edycji Konkursu przyjęliśmy skalę 100pkt. Każdy członek redakcji ocenia projekt samodzielnie, co oznacza, że praca otrzyma 4 indywidualne noty. Później wynik jest uśredniany i ta ocena jest ostateczna. Za co więc przyznajemy 100 punktów?

Przede wszystkim liczy się koncepcja. Ta część stanowi aż 55% całej liczby punktów możliwej do uzyskania. Najwięcej punktów zyskać, ale i stracić można na samych trybunach. Ich konstrukcja, nachylenia, bezpieczeństwo, i odpowiednie rozmieszczenie niezbędnych sektorów- to wszystko będzie brane pod lupę. Ale nie można też zapominać o odpowiednim zagospodarownaniu przestrzeni pod trybunami, zadaszeniu i otoczeniu stadionu. Na koniec- wszystko to powinno być ze sobą możliwie spójne.

20% to część graficzna. W końcu to konkurs na projekt graficzny właśnie. Ale bez obaw, wykorzystanie ciekawych efektów wizualnych to tylko ułamek z tych 20 punktów. Najważniejsze to dobrze zaprezentować swój projekt- pokazać ciekawe i wartościowe ujęcia, dzięki którym my, jako oceniający, będziemy mogli Wasze pomysły dobrze poznać. Za kwestie niewyjaśnione niestety punkty będą odejmowane.

10% całości to dokumentacja, czyli opis w formie dokumentu tekstowego. Musi zawierać wymienione w regulaminie dane, powinna jak najbardziej szczegółowo określać parametry stadionu, użyte w nim rozwiązania. Warto zwrócić uwagę, żeby nie była ona tylko powieleniem informacji, które można wyczytać z samych obrazów. Co prawda lepiej przedstawić coś 2 razy, niż wcale, ale najlepiej przedstawić to pod innym kątem. Nie chcemy czytać, że trybuny będą dwupoziomowe, ale np. dlaczego tak jest i jaki ma wpływ na komunikację, czy dzięki takiemu rozwiązaniu stadion coś zyskuje, itd. Oczywiście nie czekamy też na prace naukowe- uwagę na dokumentację zwracamy nauczeni poprzednimi edycjami, gdzie był to regularnie najsłabszy element większości projektów. Warto więc dokumentację dopracować, bo można stracić na niej cenne punkty.

Punkty można tracić na dwa sposoby. Pierwszy to uzyskanie za dany aspekt liczby mniejszej, niż maksymalna- wskutek np. błędu w konstrukcji, wątpliwego objaśnienia, słabego rozplanowania, mało precyzyjnej prezentacji, itd. Ubytki w tej ocenie nie są niczym niezwykłym- 100pkt uzyskałby stadion idealny (oczywiście w naszej opinii), a w poprzedniej edycji nawet najlepsze projekty nie przekroczyły 90%. Jest także drugi sposób na utratę punktów- niezgodność z regulaminem. Mowa tu o niezgodnej z wymogami pojemności stadionu lub brakach w regulaminowej infrastrukturze. Łącznie "karnych punktów" można złapać 15 (w tym aż 5 za brak podstawowych danych w dokumentacji). Nie ma jednak co panikować- nie mamy zamiaru badać szczególików, np. rozmiarów pomieszczeń. Chodzi o podstawową zgodność z zapisami regulaminu.

Wprawne oko zauważy, że wymienione wyżej części to tylko 85% całej punktacji. Do setki można dobić dzięki zdobyciu ostatnich 15 punktów. A te przyznaje każdy juror poprzez ocenę subiektywną estetyki i zastosowanych rozwiązań. Taka "własna opinia" każdego z nas ma wyrównać szanse między bardzo przeciętnymi projektami, które spełnią wszystkie warunki regulaminu a ciekawymi pomysłami, które mogą stracić punkty za detale. Ale na koniec- pamiętajmy, że to przede wszystkim zabawa i obserwując Waszą aktywność cieszymy się, że zdobywa coraz większe zainteresowanie.

Reklama