Łazienkowska: 77 lat stadionu

źródło: legia.com; autor: Gutek

Kiedyś najnowocześniejszy w kraju i jeden z najładniejszych w Europie, dziś 77 letni jubilat, który jest niestety bardziej zabytkiem niż funkcjonalnym obiektem na miarę stolicy Polski i klubu Legia.

Reklama

Budowa stadionu ruszyła w 1927 roku, wg projektu inż. Maksymiliana Dudryka - Darlewskiego, autora trybuny krytej, która stoi do dziś w niemal nie zmienionej formie, oraz inż. Aleksandra Kodelskiego. Stadion miał pomieścić 60 tys. widzów, jednak tego projektu nigdy nie udało się zrealizować.

77 urodziny stadionu przy Łazienkowskiej, będą prawdopodobnie ostatnimi przed przebudową, która jeśli wszystko przebiegać będzie pomyślnie rozpocznie się jeszcze w tym roku. 28 czerwca Rada Warszawy zaakceptowała budżet budowy stadionu, 365 milionów złotych. Projekt sfinansowała grupa ITI.

Architekci z firmy JSK opracowali projekt w pełni zadaszonego stadionu mieszczącego na meczach pucharowych 30, a na meczach ligowych 31 tysięcy kibiców. Pod trybunami znajdzie się parking dla 850 samochodów. Obiekt i jego zaplecze spełniać będą wymogi czterogwiazdkowego stadionu UEFA.

W inauguracyjnym meczu 77 lat temu Legia zremisowała 1 do 1 z zespołem Europa Barcelona. Historia zatoczyła koło, bo 27 lat później na otwarcie stadionu Camp Nou zagrały FC Barcelona i reprezentacja Warszawy.

Kto zagra za dwa lata na przebudowanym stadionie?

Reklama