Aktualne wymogi infrastrukturalne UEFA

źródło: własne / UEFA; autor: Redakcja

Weszły w życie 2 miesiące temu, na razie jako wzór. Ale już w sezonie 2009/2010 nowe wymagania UEFA będą musiały spełniać też polskie stadiony.

Reklama

Władze Europejskiej Federacji nowe reguły ustaliły już w październiku 2006 roku, jednak w życie weszły z początkiem lata. W tej chwili nowe wymagania UEFA nie są jeszcze obowiązujące dla obiektów w całej Europie, ale to kwestia najbliższych lat. W Polsce podział na 4 kategorie (1,2,3 i Elite) wejdzie za dwa lata.

Najmocniejsza z nich- Elite, ma skupić czołowe obiekty w kraju. Każdy z nich musi mieć przynajmniej 30 000 miejsc siedzących (netto, czyli łącznie około 33 000), w tym 22 500 zadaszonych. Widzów zapewne ucieszy fakt, że niedopuszczalne będą ławki, tylko indywidualne siedziska z oparciem, wszystkie numerowane. Dbając o kibiców UEFA ustaliła też przepisową ilość sanitariatów. Dla najbogatszych i najbardziej zasłużonych architekci muszą przewidzieć 1 500 miejsc w loży VIP o wysokim standardzie oraz salę recepcyjną na minimum 400m2. Również przedstawiciele mediów muszą mieć na stadionie kategorii Elite komfortowe warunki do pracy- obszerne pomieszczenie robocze, salę konferencyjną, lożę prasową dla minimum 200 osób, 40 stanowisk komentatorskich, a nawet 3 studia telewizyjne.

Dokładne wymagania dla każdej z kategorii znajdziecie wśród publikacji Stadiony.net, w polskim tłumaczeniu Regulacji UEFA na temat infrastruktury stadionowej 2006.

Reklama