Najwięksi chcą zaprojektować stadion we Wrocławiu

źródło: Gazeta.pl

Aż 26 pracowni architektonicznych z całego świata zgłosiło się do konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowego stadionu przy ul. Drzymały we Wrocławiu. Miasto nie stawia im żadnych ograniczeń. Prace oceni międzynarodowe grono architektów.

Reklama

- Chcemy, aby we Wrocławiu powstał supernowoczesny stadion - mówi Piotr Waśniewski, dyrektor biura ds. Euro 2012 w urzędzie miejskim we Wrocławiu. - Widząc, jakie pracownie architektoniczne zgłosiły się do konkursu, możemy być o to spokojni.

Nowoczesny stadion, mogący pomieścić od 40 do 60 tys. ludzi, na którym zostaną rozegrane mecze fazy grupowej mistrzostw europy w piłce nożnej w 2012 roku we Wrocławiu, ma stanąć na 6-hektarowej działce przy ul. Drzymały. Poza stadionem pracownie architektoniczne będą musiały zaprojektować układ komunikacyjny i przedstawić koncepcje, gdzie najlepiej postawić przy nowej arenie pawilony handlowe, hotel i powierzchnie komercyjne.

Do konkursu pracownie mogły się zgłaszać do piątku. Wpłynęło 26 wniosków. - Zgłosiły się głównie międzynarodowe konsorcja złożone z renomowanych pracowni architektonicznych, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, zachodniej Europy, ale i Polski - mówi Waśniewski. -Większość konsorcjów ma już ogromne doświadczenie w budowie wielkich aren sportowych. Szczegółów, aż do rozstrzygnięcia konkursu, nie mogę jednak zdradzić - mówi Piotr Waśniewski.

Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia: - Pozostawiliśmy bardzo dużo swobody przy tworzeniu koncepcji. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły, nawet te najbardziej rewolucyjne.

Obremski przyznaje jednak, że bardziej w konkursie będzie się liczyć funkcjonalność obiektu i rozwiązania komunikacyjne niż jego "odlotowa architektura".

Pracownie dostały trzy miesiące na przygotowanie koncepcji. Zwycięzcę poznamy w połowie października. Prace oceni sąd konkursowy, w którym obok pracowników wrocławskiego ratusza zasiądzie m.in. światowej sławy inżynier Thomas Speck czy renomowani architekci Gunter Kus i Marc Angelil.

Po podpisaniu umowy zwycięskie konsorcjum będzie miało ok. 7 miesięcy na stworzenie już kompleksowego projektu budowlanego. Budowa ma ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku. Stadion - zgodnie z planem - ma być gotowy w 2010 roku.

Ma kosztować od 100 do 130 mln euro. Pieniądze na jego budowę miasto chce zdobyć, sprzedając 15- hektarowy grunt przy planowanym stadionie, a także z Unii Europejskiej.

Autor: Maciej Nowaczyk, Gazeta Wyborcza Wrocław, 30.07.2007

Reklama