Kapsztad: mieszkańcy chcą stadionu

źródło: ; autor: Michał

Ponad dwie trzecie mieszkańców opowiedziało się za budową Green Point Stadium w niezależnym sondażu. Władze zdobyły argument przeciwko protestującym.

Reklama

69% poparcia ma w społeczeństwie nowy stadion, przeciwnicy to ledwie 17%. Pozostałe 13% nie określiło preferencji. Najbardziej optymistyczni byli ludzie młodzi, ale nawet wsśród najstarszej grupy (od 50 lat wzwyż) większość popiera budowę obiektu. Również większość- choć nieznaczna- uważa, że RPA podoła organizacji imprezy. Odpowiedziało tak 52% mieszkańców.

To znacznie mniej, niż w pozostałych częściach kraju, gdzie średnia to 69%. Podobnie było z wpływem na południowo-afrykańską gospodarkę: 76% uznało Mundial za ważny dla gospodarki, podczas gdy średnia krajowa to 81%. Prowadzący badania TNS Research Surveys te różnice przypisują akcjom protestacyjnym, które opóźniły budowę Cape Town Stadium. Tymczasem władze miejskie po zapoznaniu się z wynikami badań uznały wszelką krytykę tej inwestycji za nieuprawnioną, tym bardziej, że wśród najuboższych mieszkańców Kapsztadu poparcie wyniosło aż 82%.

Stadion ma być całkiem sprawny w styczniu 2010, na pół roku przed Mundialem. Przeciągnięcie się budowy wykluczy obiekt z grona organizatorów, jednak póki co prace idą nawet szybciej, niż zakłada harmonogram. Podobnie wygląda budowa największego stadionu w Afryce- Soccer City w Johanesburgu, którego otwarcie przełożono o pół roku z października 2009 na kwiecień tego samego roku.

Reklama