Białystok: Jest harmonogram prac na stadionie miejskim

źródło: Gazeta.pl; autor: Gutek

Modernizacja dodatkowej trybuny, zadaszenie części tzw. trybuny vipowskiej, budowa ogrodzenia wokół boiska oraz remont zaplecza sanitarnego - to najważniejsze z prac, które miasto wykona na stadionie przy ul. Słonecznej przed 4 sierpnia. Wtedy Jagiellonia podejmie w I lidze piłkarzy z Grodziska Wielkopolskiego.

Reklama

- Na trybunie pod zegarem znajdą się dwa - trzy tysiące dodatkowych miejsc stojących. Wydzielona zostanie na niej też część dla osób niepełnosprawnych. Na razie z trybuny usuwamy stare płytki chodnikowe, którymi była wyłożona, zastąpi je beton - mówi Adam Popławski z departamentu edukacji, kultury i sportu w magistracie.

Zabieg ten pozwoli zwiększyć pojemność stadionu do ośmiu - dziewięciu tysięcy widzów. Dziś - zdaniem gospodarzy - mieści się na nim około sześciu tysięcy kibiców.

Na początek remont

Równie istotne dla uzyskania pozwolenia na rozgrywanie spotkań I-ligowych są remonty pomieszczeń pod trybuną honorową - docelowo znajdą się w nich m.in. nowoczesne szatnie z natryskami i pokoje sędziowskie. Już gotowe są sala konferencyjna i pokój do kontroli antydopingowej.

- Do końca lipca wykonamy też zadaszenie nad trybuną VIP-ów - dodaje Jan Zalewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Całość ma kosztować około 200 tys. zł.

Około, bo część zaplanowanych prac uda się zrobić nieco taniej niż pierwotnie zakładano - wykonują je kibice i sympatycy Jagiellonii.

To nie koniec nowinek na stadionie przy ul. Słonecznej. Do 12 września wokół stadionu staną maszty sztucznego oświetlenia, dodatkowe latarnie pojawią się przy drogach ewakuacyjnych.

- Do przetargu na oświetlenie przystąpiło czterech wykonawców, najlepszą ofertę złożyło konsorcjum trzech firm: MD Polska oraz Masters z Warszawy i Instalatorstwo Elektryczne Andrzej Piątek ze Szczecina. Zadeklarowało ono, że zbuduje oświetlenie za niespełna 1,4 mln zł. Oferty pozostałych oscylowały w okolicach 1,8 - 1,9 mln zł - wyjaśnia wiceprezydent Tadeusz Arłukowicz.

Tu zburzą, tu zbudują

Wczoraj urzędnicy podsumowali też konsultacje społeczne, podczas których każdy mógł wnieść uwagi do koncepcji profesora Stefana Kuryłowicza (jego praca zwyciężyła w konkursie na nowy białostocki stadion).

- Łącznie dostaliśmy około 250 ankiet i e-maili z uwagami. Do nich trzeba jeszcze dodać sugestie od kibiców i klubu Jagiellonia - mówi Popławski. - Najczęstsze uwagi dotyczyły jednopoziomowych trybun, zadaszenia, które sięgałoby ponad pierwsze rzędy krzesełek oraz zwiększenia kąta nachylenia trybun. W końcu zwiększenia liczby miejsc na stadionie do 25 tys. W koncepcji było to około 22 tys.

Miasto zamierza też zrezygnować z parkingów podziemnych, co pozwoliłoby oszczędzić około 70 mln zł - na tyle wstępnie je wyceniono. Zamiast nich kibice korzystaliby z miejsc postojowych, np. przy przyszłym lotnisku i kampusie uniwersyteckim, których budowa planowana jest nie tak daleko od stadionu.

Czy profesor Kuryłowicz uwzględni uwagi? W jednej z rozmów z "Gazetą" zaznaczył, że wprowadzanie poprawek do koncepcji nie jest niczym nowym i jest skory do kompromisu.

Przedstawiciele magistratu ogłosili też szczegółowy harmonogram prac przy ul. Słonecznej. Do końca września przedstawiciele MOSiR-u mają wypracować wspomniany kompromis z profesorem Kuryłowiczem. W październiku miasto chciałoby podpisać z nim umowę na wykonanie projektu stadionu. Termin jego opracowania to 12 miesięcy (czyli październik 2008 r.). Wcześniej, bo w kwietniu, miasto ma otrzymać projekt, który pozwoli starać się o pozwolenie na budowę. Z kolei do lutego 2008 r. ma powstać projekt rozbiórki istniejącego stadionu. Budowa nowego stadionu rozpoczęłaby się w kwietniu 2009 r., a nowoczesny obiekt na miarę XXI w. ma być skończony w październiku 2011 r. Tadeusz Arłukowicz liczy, że stanie się on areną Mistrzostw Europy Oldboyów oraz mistrzostw kibiców, które mają szansę stać się imprezami towarzyszącymi Euro 2012.

Autor: Andrzej Kłopotowski, Gazeta Wyborcza Białystok, 11.07.2007

Reklama