Portugalczycy chcą wybudować stadion Górnika Zabrze

źródło: onet.pl / PAP; autor: qvist

Portugalska firma deweloperska zaproponowała władzom Zabrza wybudowanie nowego stadionu Górnika Zabrze w zamian za możliwość postawienia obok centrum handlowego i apartamentowców. Inwestycja miałaby być prowadzona według zasad Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP).

Reklama

Miejscy radni mają zdecydować o ewentualnym poparciu tego rozwiązania 2 lipca.

Zalety finansowania w ramach PPP budowy nowego stadionu w Zabrzu, który przed Euro 2012 stałby się zapleczem Stadionu Śląskiego, przedstawiał we wtorek w zabrzańskim magistracie manager nowych projektów firmy Amorim Imobilaria, Djori Miranda. Wskazywał, że podobne rozwiązanie przyjęto w kilku już zrealizowanych przez firmę obiektach sportowo-komercyjnych, m.in. Stadionie Smoka, na którym mecze rozgrywa FC Porto.

Zgodnie z zaproponowaną przez dewelopera koncepcją, po zakończeniu całości inwestycji z końcem 2010 r. gotowy stadion zostałby oddany miastu - najprawdopodobniej w wieczyste użytkowanie, natomiast Portugalczycy w zamian czerpaliby zyski z położonych tuż przy nim centrum handlowego o pow. blisko 54 tys. metrów kw., a także trzech apartamentowców. Przewidziane miejsca parkingowe miałyby być użytkowane wspólnie.

Jak podkreślał we wtorek Miranda, przyjęta przez firmę propozycja dla władz miasta jest wstępna i wymaga dalszych rozmów - m.in. na temat oczekiwanych przez władze miasta parametrów stadionu. Zadeklarował, że jego firma jest w stanie wybudować stadion na 15 tys. miejsc zarówno za 45 mln euro, jak i 80 mln euro, ale też stadion znacznie większy - na 35 tys. miejsc. Deweloper może sfinansować całość inwestycji, jednak od włożonych przez niego środków będą m.in. zależeć warunki użytkowania stadionu przez miasto.

Wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski podczas spotkania wskazywał, że dotąd nie powstał jeszcze w Polsce żaden obiekt sportowy zbudowany w drodze PPP, natomiast do tego rozwiązania przymierzają się przygotowujące budowę swoich stadionów na Euro 2012 Wrocław i Gdańsk. Przypomniał, że jeśli nowy stadion stanie w Zabrzu do 2011 r., będzie on zapleczem dla Stadionu Śląskiego, pozostającego na liście rezerwowej obiektów tej imprezy.

Zgodnie z polskim prawem, aby miasto mogło prowadzić inwestycję w drodze PPP, konieczne jest wyłonienie partnera prywatnego w drodze przetargu. Aby właściwie przygotować ów przetarg, Zabrze zdecydowało się na zatrudnienie firmy doradczej, która opracuje dokumentację zawierającą m.in. warunki finansowe oraz parametry oczekiwanego stadionu, które zostaną zaproponowane stającym do przetargu oferentom. Koszt tej dokumentacji to ok. 300-500 tys. zł.

Jak poinformował we wtorek Lewandowski, zanim miasto zdecyduje się wydać tę kwotę, chce poznać opinię radnych na temat budowy stadionu w ramach PPP i związanych z tym konsekwencji. Radni - w przypadku propozycji Portugalczyków - musieliby się bowiem zgodzić m.in. na budowę trzeciego już w mieście dużego centrum handlowego, a co za tym idzie, na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego.

Uczestniczący w spotkaniu radni wskazywali, że w przypadku podjęcia inwestycji w ramach PPP, klub straciłby istniejącą wokół obecnego stadionu bazę treningową. Zdaniem Lewandowskiego, działacze Górnika zgadzają się na przeniesienie zaplecza na teren któregoś z pozostałych zabrzańskich klubów - Walki albo Sparty. Najbliższa sesja rady Zabrza, na której może zostać przyjęta uchwała intencyjna w sprawie stadionu, ma odbyć się 2 lipca.

Radni oraz zainteresowani mieszkańcy Zabrza mogą do tego czasu zastanowić się nad koncepcją zaproponowaną przez portugalskiego dewelopera. Przewiduje ona całkowite zburzenie dotychczasowego stadionu i zbudowanie w tym miejscu - oraz na terenie obecnych boisk treningowych - centrum handlowego.

Nowy stadion - o kształcie i parametrach określonych przez miasto w umowie przetargowej - miałby powstać na miejscu zlikwidowanego niedawno kąpieliska, a zaplanowane apartamentowce stanęłyby między zachowanymi kortami tenisowymi a centrum handlowym. Zaplanowano również przygotowanie ponad 1600 miejsc parkingowych wspólnych dla centrum i stadionu, a także kilkaset dalszych wokół całego kompleksu.

Amorim Imobilaria to istniejąca od 21 lat portugalska firma deweloperska obecna dotąd głównie w Hiszpanii i Portugalii. Przed piłkarskimi mistrzostwami Europy w Portugalii w 2004 r. zbudowała m.in. nowoczesny Stadion Smoka, na którym mecze rozgrywają zawodnicy FC Porto; ma również 21 proc. udziałów w tym klubie. W Polsce - wraz z partnerami - zaoferowała budowę w drodze PPP stadionu we Wrocławiu, a także nowego obiektu warszawskiej Legii.

Reklama